Strona główna HIPPER porady Jak wybrać szlifierkę do drewna?

    Hipperporada

    Jak wybrać szlifierkę do drewna?

    Poznaj najpopularniejsze rodzaje szlifierek do drewna i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu elektronarzędzi do obróbki drewnianych powierzchni.

    Praca z tak wdzięcznym materiałem, jakim jest drewno, zdecydowanie należy do tych przyjemniejszych. Niezależnie od tego, czy wykonywana jest w warsztacie profesjonalnego majsterkowicza, czy w przydomowej pracowni lub garażu – relaksuje tak samo i umożliwia bliski kontakt z naturą. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego naturalnego surowca, warto poznać dostępne na rynku szlifierki do drewna. Dzięki temu wybierzesz urządzenie, które pozwoli precyzyjnie wykonać wiele prac z zakresu budowy i remontu w naszych domach i ogrodach. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować – w tym artykule podpowiadamy, jaka szlifierka do drewna będzie najlepszym wyborem do Twojego warsztatu.

    Rodzaje szlifierek do drewna

    Lubisz kontakt z drewnem, projektujesz własne meble ogrodowe albo chcesz samodzielnie tworzyć naturalne elementy do domu? Świetnie! Aby ułatwić Ci wybór odpowiednich elektronarzędzi do tego typu prac, omówimy rodzaje szlifierek do drewna.

    Do obróbki drewna najczęściej wybierane są:

    • szlifierki oscylacyjne
    • szlifierki taśmowe
    • szlifierki mimośrodowe.

    Miłośnicy majsterkowania i prac z drewnem są zgodni – szlifierka oscylacyjna do drewna to sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnej przydomowej pracowni. To urządzenie, które przyda Ci się nie tylko podczas tworzenia mebli, ale także podczas generalnych remontów. Dzięki niej obrobisz drewno oraz inne powierzchnie o zróżnicowanej twardości i strukturze – w tym metal i beton.

    Mężczyzna szlifujący drewno szlifierką

    Szlifierka oscylacyjna do drewna to nieoceniona pomoc podczas przygotowania powierzchni do malowania farbą lub impregnatem. Dzięki temu z łatwością odnowisz stare meble lub stałe elementy otoczenia, takie jak drzwi czy okna, lub zmienisz ich kolor – jeśli poprzedni już Ci się znudził.  Gdy podłoże przeznaczone do malowania wymaga usunięcia starej warstwy – ten rodzaj szlifierki do drewna sprawdzi się znakomicie. Skutecznie usuwa poprzednie powłoki, odsłaniając drewno i odpowiednio przygotowując je do przyjęcia farby lub impregnatu. Dzięki temu, że zastosowany impregnat lub inny środek ochrony i dekoracji drewna wniknie głęboko w jego strukturę, jeszcze lepiej zabezpieczysz je przed szkodliwymi czynnikami.

    Szlifierki taśmowe polecane są do szlifowania większych, płaskich powierzchni drewnianych, a szczególnie do drewna litego, płyt lakierowanych oraz pokrytych okleiną. Z tego powodu częściej wybierane są jako narzędzie do profesjonalnych warsztatów, gdzie drewno obrabiane jest na większą skalę niż w przypadku użytku domowego. Wyróżniają się większą wydajnością pracy oraz małą elastycznością – utrudniają dostęp do zakamarków i narożników – w dotarciu do tych miejsc pomoże Ci inna, mniejsza polerka do drewna.

    Jeśli szukasz bardziej uniwersalnego elektronarzędzia do obróbki drewna i metalu – warto rozważyć zakup szlifierki mimośrodowej. Umożliwia szlifowanie zarówno wklęsłych, jak i wypukłych powierzchni, dlatego świetnie sprawdzi się do renowacji mebli. Co ważne, ten rodzaj szlifierki wyposażony jest w okrągłą stopę, a więc nie umożliwia obróbki narożników. Jednak ten niewielki, poręczny sprzęt świetnie sprawdzi się podczas renowacji starej komory czy ulubionego stolika kawowego.

    Jaka szlifierka do drewna? Zwróć uwagę na te parametry!

    W podjęciu decyzji, jaka szlifierka do drewna będzie dla Ciebie dobrym wyborem, pomoże Ci znajomość najważniejszych parametrów omawianych elektronarzędzi. O ile szlifierki do drewna mają wspólne cechy (np. moc), o tyle każdy z dostępnych rodzajów ma indywidualne parametry, na które warto zwrócić uwagę.

    Jeśli Twoim wyborem jest szlifierka oscylacyjna do drewna, zwróć uwagę na liczbę oscylacji na minutę. Jeśli zależy Ci na tym, by narzędzie pracowało wydajnie, wybierz to z wyższą wartością. Rozważ też rozmiar stopy urządzenia i dobierz go do prac, które będziesz przy jego użyciu wykonywać. Im większa stopa, tym szybsze tempo obróbki powierzchni. Ten wybór jednak może ograniczyć Ci dostęp do zakamarków i innych słabo dostępnych miejsc. Przy mniejszych powierzchniach polecane są szlifierki oscylacyjne z mniejszą stopą, które gwarantują bardziej precyzyjną pracę.

    W przypadku szlifierki taśmowej niezwykle ważna jest moc urządzenia. Im większa moc, tym łatwiej pracować na dużych, twardych i wymagających powierzchniach (np. lite drewno). Przyjęło się, że szlifierki taśmowe o mocy do 1000 W najlepiej sprawdzają się do lekkich prac w drewnie, a więc bardziej do użytku domowego. Weź pod uwagę także prędkość przesuwu, która wpływa bezpośrednio na szybkość obróbki powierzchni. Wyższa prędkość to szybsze i dokładniejsze szlifowanie. Wpływa na to także rozmiar taśmy – im większy wymiar, tym szybsza praca, jednak tutaj z zastrzeżeniem, że większa taśma jednocześnie zmniejsza dokładność szlifowania.

    Szlifierka mimośrodowa – podobnie jak oscylacyjna – określana jest parametrem liczby oscylacji. Im wyższa wartość parametru, tym narzędzie odznacza się lepszymi właściwościami wydajnościowymi. Szczególnie w przypadku tej szlifierki ważna jest średnica tarczy – jako narzędzie stworzone do szlifowania nietypowych powierzchni, wielkość tarczy wpływa na tempo i komfort wykonywanych prac. Duża tarcza świetnie sprawdzi się w przypadku większych powierzchni, z kolei mała będzie doskonałym wyborem do miejsc trudno dostępnych.

    Warsztat roboczy i mężczyzna szlifujący drewno szlifierką taśmową

    Szlifierki w sklepie HIPPER.pl

    A więc jaka szlifierka do drewna? W naszej ofercie znajdziesz szlifierki dostosowane do Twoich potrzeb. Przygotowaliśmy dla Ciebie sprzęty znanych i sprawdzonych marek: GRAPHITE i VERTO. By prace wykonywane przy ich pomocy przebiegały szybko i sprawnie, zwróć uwagę na omówione parametry. Znajdziesz je w opisie oraz w zakładce Parametry techniczne na karcie każdego produktu. Odwiedź stronę kategorii i już dziś wybierz najlepszą szlifierkę do Twojego domowego warsztatu!

    < Cofnij