Strona główna HIPPER porady Jak usunąć grzyba ze ścian? 4 sprawdzone sposoby

    Hipperporada

    Jak usunąć grzyba ze ścian? 4 sprawdzone sposoby

    Poznaj niezawodne metody walki i ochrony przed grzybem na ścianach i sufitach, dzięki którym szybko i trwale pozbędziesz się tego nieproszonego gościa ze swojego domu. Największą zmorą prześladującą właścicieli domów i mieszkań jest bez wątpienia grzyb na ścianie. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest także niebezpieczny dla zdrowia domowników. Poznaj przyczyny jego powstawania oraz sprawdzone sposoby na usuwanie grzyba ze ścian i sufitów.

    baner

    Kiedy może pojawić się grzyb na ścianie?

    Grzyb na ścianie wcale nie musi być oznaką brudu i niewłaściwego dbania o własne mieszkanie. To dość wstydliwy problem, który jednak najczęściej wynika z czynników zewnętrznych, nie zawsze zależnych od nas.

    Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na usuwanie grzyba i poznasz je w dalszej części porady. Najpierw jednak dowiedz się, gdzie może leżeć przyczyna tego kłopotliwego zmartwienia. Jej usunięcie będzie kluczowe, by grzyb na ścianie nie powracał do Twojego domu jak niechciany gość.

    Skąd bierze się pleśń i grzyby na ścianie? Najczęstszą przyczyną powstawania wykwitów grzybów i pleśni jest wysoka wilgotność, brak odpowiedniej wentylacji oraz regularne zalewanie ściany lub sufitu.

    Najbardziej narażone na pojawienie się grzyba są kuchnia i łazienka, jednak ten problem może dotyczyć każdego pomieszczenia w domu.

    sufit z zaciekami po wykwicie grzyba

    Jeśli nie zapewnisz właściwej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu regularnie je wietrząc, stworzysz idealne warunki dla rozwoju grzyba. Częstą przyczyną jest także uszkodzona lub niewłaściwie zamontowana wentylacja oraz źle wykonana izolacja budynku. Luki w konstrukcji narażone są na utratę ciepła, dlatego są pierwszymi miejscami, w których pleśń się chętnie zadomowi, ukazując Twoim oczom brzydkie zacieki

    Usunięcie prawdopodobnej przyczyny powstawania wykwitów to jedyna skuteczna ochrona przez grzybem i jego ponownym pojawieniem się w przyszłości.

    4 sposoby na usunięcie grzyba ze ściany

    Problemu z grzybem nie powinno się lekceważyć. Jego obecność niesie za sobą nie tylko konsekwencje związane z estetyką i przyjemnością przebywania w mieszkaniu, ale przede wszystkim te związane ze zdrowiem. Obecność grzyba może powodować przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i żołądka, alergie skórne, astmę i inne objawy ze strony układu oddechowego, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.

    Poznaj 4 sprawdzone sposoby na usuwanie grzyba z powierzchni ściany lub sufitu oraz dowiedz się, co zrobić, aby uniknąć jego wykwitów w przyszłości.

    Sposób 1: Domowe sposoby na usuwanie grzyba ze ściany

    Ściana z grzybem spędza Ci sen z powiek i chcesz zacząć działać od razu? Wypróbuj domowe sposoby, które w przypadku niewielkich wykwitów mogą przynieść oczekiwane efekty. Dobra informacja jest taka, że usuwanie grzyba domowymi sposobami wykonasz przy użyciu produktów, które najprawdopodobniej już masz w domu.

    spuchnięty od grzyba fragment sufitu

    W pierwszym kroku zadbaj o dokładne osuszenie ściany z grzybem, a następnie sięgnij po jeden z tych domowych sposobów:

    • roztwór octu spirytusowego z wodą (w proporcji 1:4), który działa grzybobójczo
    • roztwór sody oczyszczonej z wodą – wymieszaj do powstania gęstej piany, którą następnie nakładaj na plamy
    • roztwór soli kuchennej z wodą  do nałożenia na miejsce powstania grzyba
    • roztwór wody z olejkami eterycznymi – dodaj 30 kropel olejku do wody i spryskaj ścianę (najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy, goździkowy lub herbaciany).

    Sposób 2: Wykorzystanie specjalistycznych preparatów przeciwgrzybiczych

    Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, zawsze możesz sięgnąć po profesjonalne środki grzybobójcze. Ich działanie skoncentrowane jest na zwalczaniu wykwitów i zapobieganie pojawianiu się ich w przyszłości. Są wygodne w użyciu oraz świetnie sprawdzają się do walki z grzybami występującymi w murach i tynkach. Możesz je nakładać wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową – zwróć uwagę na informacje na opakowaniu lub w opisie produktu w naszym sklepie.

    Specjalistyczne preparaty przeciwgrzybicze cechują się wysoką skutecznością działania. Dzięki temu, że są wygodne w użyciu, są chętnie wybierane do samodzielnego zwalczania grzybów i wykwitów pleśniowych w domu. Zapoznaj się uważnie z instrukcją producenta i wykonaj odgrzybianie zgodnie ze wskazówkami tak, aby działanie preparatu było skuteczne. Te i inne środki czystości cieszą się dużą popularnością w polskich domach i umożliwiają samodzielną walkę z grzybami, pleśnią i brudem.

    dłonie szorujące zagrzybioną ścianę gąbką
    kobieta myjąca gąbką ścianę z grzybem

    Sposób 3: Współpraca z profesjonalnymi firmami usuwającymi grzyb

    Wszystkie domowe i chemiczne środki wypróbowane, a ściana z grzybem nadal straszy? Możliwe, że grzyb jest już znacznie głębiej niż wierzchnie warstwy ściany i usunięcie go domowymi sposobami nie zwalczy problemu. W tej sytuacji pozostaje skucie tynku i dotarcie do zakażonych warstw materiałów budowlanych, oczyszczenie ich i nałożenie specjalnych preparatów grzybobójczych bezpośrednio na skażone miejsca. Dobra informacja jest taka, że nie musisz robić tego samodzielnie!

    Skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem grzybów ze ścian i sufitów w gospodarstwach domowych i nie tylko. Specjaliści ocenią profesjonalnym okiem wykwity w Twoim domu oraz dobiorą najskuteczniejszą metodę walki z problemem, z którym się borykasz. Jeśli będzie taka potrzeba – skują tynki, zastosują specjalistyczne środki i preparaty w miejscach trudnodostępnych, innymi słowy – zrobią to wszystko za Ciebie.

    profesjonalna firma zajmująca się usuwaniem grzybów w trakcie pracy

    Specjaliści i sprawdzone firmy to gwarancja sukcesu w walce z grzybem, oczywiście pod warunkiem wyeliminowania przyczyny jego powstania. Jak chronić się przed ponownym pojawieniem grzyba w domu? O tym przeczytasz w kolejnej części.

    Sposób 4: Profilaktyka i ochrona przed ponownym pojawieniem się grzyba

    Najważniejsze w ochronie przed grzybem jest znalezienie źródła wykwitu i usunięcie przyczyny jego powstawania. Jeśli przyczyną jest brak lub nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia, zadbaj o przywrócenie właściwego obiegu powietrza i zmniejszenie poziomu wilgoci. Może to się wiązać z naprawą wadliwej instalacji, zamontowaniem dodatkowych wywietrzników lub nawiewników okiennych lub wstawieniem pochłaniacza wilgoci – szczególnie do pomieszczeń bez okien.

    Jeśli źródłem problemu jest niepoprawnie wykonana izolacja budynku lub inne błędy konstrukcyjne, warto najpierw poprawić zabezpieczenia i uszczelnienie budynku, a następnie zastosować na zakażone miejsca specjalistyczne preparaty. Zwalczą one istniejącego grzyba, który po wyeliminowaniu przyczyny jego powstania, nie powinien pojawić się ponownie.

    Pamiętaj o regularnym wietrzeniu mieszkania, szczególnie wnętrz o podwyższonej wilgotności bez okien. Do nich najczęściej należą właśnie kuchnia i łazienka – pomieszczenia najczęściej dotykane problemem grzybów i pleśni. Pomocne będzie wstawienie do nich osuszacza powietrza lub pochłaniacza wilgoci – to profilaktyczne działanie nie wymaga od nas dużych nakładów pracy ani finansowych. Te stosunkowo niedrogie sprzęty potrafią zdziałać cuda w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, regulując jej poziom oraz zapobiegając pojawieniu się tego przykrego problemu w przyszłości.

    Grzyb na ścianie to przykry problem, jednak można go uniknąć. Sprawdzona ochrona przed grzybem obejmuje wyeliminowanie potencjalnych przyczyn powstania, częste wietrzenie mieszkania, a przede wszystkim – szybkie działanie w przypadku zauważenia pierwszych oznak wykwitu. Kiedy już odkryjesz ścianę z grzybem w swoim domu, nie pozwól mu na dalsze działanie. W zależności od rozmiaru grzyba, sięgnij po domowe, chemiczne lub profesjonalne środki czyszczące i pozbądź się go raz, a dobrze.

    Środki grzybobójcze i przeciw pleśni na HIPPER.pl

    < Cofnij