Strona główna HIPPER porady Jak ustawić znicze na pomniku zmarłego?

    Hipperporada

    Jak ustawić znicze na pomniku zmarłego?

    Poznaj przydatne wskazówki i sposoby na ustawienie zniczy na grobach zmarłych bliskich, by podczas zbliżających się obchodów Wszystkich Świętych okazać szacunek i uczcić ich pamięć w bezpieczny sposób.

    baner

    Wybór odpowiedniego znicza – czym się kierować?

    Nadchodzi 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych, który upamiętniamy zapalając znicze na grobach naszych zmarłych bliskich. To piękny zwyczaj, który wywodzi się z tradycji obchodów obrządków pogańskich. Wtedy rozpalano ogniska przy domach i na rozstajach dróg, które miały prowadzić dusze do miejsc przygotowanych specjalnie dla nich – suto zastawionych stołów w gospodarstwach, gdzie witano je i zapraszano do wspólnego świętowania. Dziś znicz i zamknięty w nim ogień oznacza bliskość, ciepło i pamięć oraz jest symbolem wiecznego życia. Zapalanie światełek na grobach to piękny rytuał, który warto pielęgnować, by w zabieganej codzienności znaleźć czas na zadumę i wspomnienie bliskich osób.

    Podczas nadchodzących obchodów Wszystkich Świętych, chcemy jak najpiękniej przyozdobić pomnik zmarłego, by pielęgnować nie tylko pamięć o nim, ale i wspólnie przeżyte chwile. Odwiedzamy więc cmentarz, przynosimy kwiaty, oddajemy się refleksji i rozstawiamy na pomniku zapalone, migoczące płomyki. Jaki znicz wybrać?

    żywe kwiaty i znicze na nagrobkach na cmentarzu

     

    Do wyboru masz znicze w różnych kształtach, kolorach oraz rozmiarach. Różnią się one między sobą materiałem wykonania, ciężarem, funkcjonalnością oraz – zależnie od wkładu – czasem palenia.

    Podstawowy podział dzieli znicze na szklane i plastikowe. Plastikowe są tańsze i lżejsze, a mocniejszy wiatr może je łatwo przewrócić, wywołując nie tylko zagrożenie pożarem, ale także brudząc pomnik zmarłego. Co prawda do wyczyszczenia wosku wystarczy ciepła woda, a do zeskrobania stopniałego plastiku specjalny nożyk, który nie rysuje powierzchni – jednak wymaga to dodatkowej pracy.

    Możesz tego uniknąć decydując się na szklane znicze, które są masywniejsze i trudniej je przewrócić. Szklane modele są też solidniejsze oraz odporne na czynniki zewnętrzne i prezentują się wyjątkowo elegancko.

     

    Wymienne wkłady umożliwiają korzystanie ze zniczy przez kilka sezonów, co pozwala ograniczyć koszty związane z kupowaniem nowych lampionów i przeznaczenie ich np. na zakup świeżych kwiatów. Na rynku dostępne są też tzw. znicze zalewane, które nie wymagają dodatkowych wkładów, ponieważ wosk wlany jest bezpośrednio do obudowy. Niestety najczęściej to rozwiązanie jednorazowe, stosowane w plastikowych zniczach – po wypaleniu oryginalnego wosku, nie ma gwarancji, że znicz będzie jeszcze nadawał się do uzupełnienia go wkładem.

    Mimo że pomnik zmarłego to miejsce spoczynku, które w żaden sposób nie powinno być zakłócane, niestety i na cmentarzach zdarzają się kradzieże. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się metalowe lampiony, które można przykleić i na stałe przytwierdzić do nagrobka. Odwiedzając cmentarz, wystarczy mieć przy sobie wymienne wkłady do zniczy. To też dobry sposób na ograniczenie liczby dekoracji na nagrobku – skromna, pasująca do pomnika ozdoba sprzyja refleksji i zadumie, a trwały materiał sprawia, że to inwestycja na lata.

     

    Wybór zniczy jest ogromny. Dzięki temu możesz wybierać między klasycznymi, prostymi modelami a kolorowymi, wymyślnymi wzorami.

    Na rynku dominują modele z wypukłymi fakturami w kształcie krzyża, ozdobnych fal, kwiatów czy imitującymi krople rosy. Jeśli decydujesz się na modele szklane, spotkasz się z wzorami namalowanymi bezpośrednio na szkle. Dużą popularnością cieszą się znicze z inskrypcjami dedykowanymi dla poszczególnych członków rodziny.

    Wydawać by się mogło, że im większy wybór, tym trudniej się zdecydować, jednak ta zasada nie sprawdza się w przypadku zniczy. Dzięki tak szerokiej ofercie z łatwością znajdziesz ozdoby, które będą odpowiadały Twojemu gustowi i zawartości portfela.

    Jeśli znasz upodobania lub gust osoby zmarłej, przy wyborze kieruj się także nimi. W ten sposób uczcisz jej pamięć i sprawisz, że miejsce spoczynku będzie oddawało jej charakter.

    takie same znicze ustawione w rzędzie na pomniku

    Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jak unikać niebezpieczeństw związanych z płomieniem?

    Zgodnie z tradycją, na grobach bliskich rozpalamy prawdziwy ogień, który jest symbolem ciepła, bliskości i pamięci. Pomnik zmarłego w otoczeniu migoczących płomieni wygląda na zadbany i otoczony troską. Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z ogniem?

    Jeśli na miejscu spoczynku zmarłego bliskiego planujesz ułożyć wiele ozdób, kluczowe jest odpowiednie ustawienie zniczy. Szczególnie względem sztucznych kwiatów z długimi gałązkami, które od nagrzanego znicza mogą łatwo zająć się ogniem. Aby uniknąć pożaru, zachowaj odpowiednią odległość między zniczami a sztucznymi wiązankami. W tej sytuacji najlepiej będzie wybrać ciężkie i stabilne szklane znicze oraz żywe kwiaty, którym trudniej będzie się zająć od rozgrzanego szkła.

    W ostatnich sezonach popularność zyskują otwarte znicze imitujące zapalone świeczki, jednak stwarzają one znacznie większe zagrożenie pożarem niż te zamknięte. Dotyczy to nie tylko znajdujących się na nagrobku kwiatów, ale także suchych liści, które wiatr może zanieść na pomnik zmarłego. Dlatego postaw na osłonięte modele, których płomień jest bezpiecznie zamknięty wewnątrz.

    Jak dbać o estetykę miejsca spoczynku?

    Miejsca spoczynku zmarłych bliskich odwiedzamy przez cały rok, a zmienne pory roku zostawiają na pomnikach ślady. Dlatego dbaj o nagrobek podczas każdych odwiedzin, zmywając z niego zalegający śnieg, pyłki kwiatów czy brud i mokre liście. Dzięki temu 1 listopada więcej czasu przeznaczysz na zadumę i wspominanie zmarłego niż na doprowadzanie pomnika do porządku. Nie zmienia to faktu, że zanim przejdziesz do jego przyozdabiania, konieczne jest uporządkowanie miejsca spoczynku z nowopowstałych zabrudzeń.

    Najważniejszą zasadą, którą warto się kierować dbając o estetykę i dekorację miejsca spoczynku, jest umiar. Stara zasada mówi, że „mniej znaczy więcej” i sprawdza się to także w tym przypadku.

    czerwone znicze ustawione w przemyślany sposób na pomniku zmarłego

     

    Dla zachowania harmonii, wybieraj podobne modele zniczy. To może być podobieństwo pod względem kształtu, koloru czy rozmiaru. Dzięki temu unikniesz krzykliwego efektu, który odciąga uwagę od samego pomnika.

    Ustawienie zniczy w kształt serca lub krzyża to popularne rozwiązanie, jednak coraz częściej na cmentarzach pojawiają się skromniejsze dekoracje. Jeden lub dwa duże lampiony i żywe kwiaty w donicy to minimalistyczna opcja, która znacznie bardziej sprzyja refleksji i zadumie. Decydując się na to rozwiązanie nie pozwól, by dekoracje przysłaniały epitafium informujące o tym, kto spoczywa w tym miejscu. Ustaw je na środku płyty lub po jednej ze stron, gdzie będą prezentowały się skromnie i elegancko.

    Żywe kwiaty to dobre rozwiązanie, gdy masz czas na podlewanie i usuwanie suchych gałązek czy opadłych liści. Jeśli nie masz możliwości częstych odwiedzin na cmentarzu, postaw na sztuczną wiązankę, która przez cały rok będzie prezentowała się estetycznie.

    Do klasycznych rozwiązań można zaliczyć ustawienie zniczy na rogach płyty lub podstawy pomnika – jest to najczęściej wybierana opcja w przypadku dużej liczby zniczy. Pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość od sztucznych dekoracji.

    Aby uniknąć trwałych zabrudzeń od rozlanego i zalegającego wosku, dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych podstawek pod znicze. Wybierz te wykonane z kamienia, które nie tylko wyglądają estetycznie, ale skutecznie chronią pomnik przed trudnymi do usunięcia tłustymi plamami.

    Ustawienie zniczy – o czym pamiętać?

    Przedstawiamy kilka wskazówek, które podsumują nasze porady i umożliwią Ci ustawienie zniczy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, estetyki i godnego uczczenia pamięci zmarłego.

     

    1. Wybierz szklane znicze z daszkiem i osłoną od wiatru, metalowe lampiony lub latarnie.
    2. Zadbaj o ustawienie ich w prostej, stabilnej pozycji.
    3. Zachowaj odległość od innych zniczy (min. 10 cm) oraz sztucznych i żywych dekoracji.
    4. Unikaj ustawiania ich w pobliżu płyty z napisami. W ten sposób nie przysłonisz napisów oraz ograniczysz ryzyko okopcenia płomieniem epitafium, co może później powodować konieczność renowacji.
    5. Unikaj mocno nasłonecznionych miejsc, które mogą wpłynąć na czas palenia zniczy oraz stwarzać zagrożenie pożarowe.
    6. Umieść znicze przy ramie pomnika lub w innym bezpiecznym miejscu zależnie od wybranych dekoracji.
    7. Postaw znicze na specjalnych podstawkach, by uniknąć trwałych i nieestetycznych zabrudzeń.
    wiązanka sztucznych kwiatów ustawiona na pomniku zmarłego w otoczeniu zniczy

    Początek listopada to dla wielu osób czas zadumy i refleksji nad ulotnością życia oraz doskonała okazja na wspomnienie zmarłych bliskich. Rytuał odwiedzania miejsc spoczynku bliskich 1 listopada to piękna tradycja, dzięki której możemy poczuć bliskość z tymi, którzy odeszli. Wizyty na cmentarzu jednak warto praktykować przez cały rok. Urodziny, imieniny czy sezonowe święta to okazje, które warto celebrować wspominając i odwiedzając zmarłego na cmentarzu. Również podczas tych okazji zapalenie symbolicznego znicza będzie wyrazem pamięci i troski o bliskich zmarłych.

    Znicze i wkłady do zniczy na HIPPER.pl

    < Cofnij