Kiedy myć okna i dlaczego pogoda na znaczenie? Wybierz odpowiedni dzień i porę
Wybór dnia i godziny do mycia okien może zaważyć na efekcie końcowym – tak, to prawda! A więc kiedy myć okna?
Unikaj słonecznych dni, ponieważ może to przyspieszać wysychanie płynu do mycia na szybie, co sprzyja powstawaniu smug. Przy dużym nasłonecznieniu woda i detergenty parują zbyt szybko, pozostawiając na szybach trudne do usunięcia ślady. By po myciu uzyskać okna bez smug – najlepiej robić to w pochmurny dzień albo w godzinach porannych lub wieczornych.
Pamiętaj, że podobnie jak duże nasłonecznienie, tak samo zbyt niskie temperatury nie sprzyjają myciu okien. Dlatego między innymi nie jest wskazane mycie okien na mrozie. Woda wtedy szybciej zamarza, szczególnie gdy planujesz myć okna na zewnątrz. Uszkodzeniu mogą ulec nie tylko szyby, ale także uszczelki. Dlatego jeśli musisz umyć okna zimą – poczekaj na suchy dzień z dodatnią temperaturą – na szczęście zimą takie również się zdarzają.
Do mycia okien zimą wybieraj środki, które zawierają alkohol, dzięki któremu płyny zamarzają wolniej. Możesz wybrać klasyczne środki przeznaczone do mycia szyb z dodatkiem alkoholu lub… zimowy płyn do spryskiwaczy! Przeznaczony jest do bardzo niskich temperatur i często zawiera składniki, które tworzą na szybie barierę ochronną przez kurzem i brudem. Jeśli chcesz korzystać z domowych metod (woda z octem, woda z sokiem z cytryny) – do przygotowanego roztworu dodaj kilka łyżek spirytusu.
Pamiętaj, że mycie okien zimą przy użyciu ciepłej wody może powodować uszkodzenia szyby. Dlatego, gdy temperatura na zewnątrz znacznie spadła, okna najlepiej myć zimną lub chłodną wodą. Pomocna w tym przypadku będzie gumowa ściągaczka do szyb, która przyspieszy prace oraz ograniczy kontakt z mokrą i zimną powierzchnią.