Strona główna HIPPER porady Jak prawidłowo korzystać z próbników i testerów farb?

  Hipperporada

  Jak prawidłowo korzystać z próbników i testerów farb?

  W dopasowaniu najlepszego koloru do wnętrza testery farb są wyjątkowo pomocne. Dzięki nim remont mieszkania czy odmalowanie salonu będzie znacznie łatwiejsze. Wybierając odpowiednią barwę ściany trzeba dobrze przemyśleć tę decyzję. Kolor pokoju wpłynie na nasz codzienny nastrój, a odświeżone pomieszczenie zyska nowego charakteru. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać próbniki farb, by uniknąć błędów i rozczarowań podczas malowania ścian!

  Dlaczego warto korzystać z próbników i testerów farb?

  Nadszedł czas na odświeżenie wnętrza i pomalowanie ścian, a Ty nie wiesz na jaki kolor się zdecydować? Zaoszczędź pieniądze i nie wybieraj w ciemno! Wybór odpowiedniego koloru znacznie ułatwią testery farb w formie puszek czy saszetek. Nie są one drogie, a jedno opakowanie danego odcienia wystarczy, by przetestować go na ścianie. Dzięki niskiej cenie próbników, można zaopatrzyć się w kilka tonów danej barwy i sprawdzić je na żywo. To świetne rozwiązanie, gdy chcesz połączyć kontrastowe barwy – dzięki testerom dowiesz się czy faktycznie dobrze razem wyglądają.

  Warto zdecydować się na próbniki farb przede wszystkim dlatego, że sklep nie odda idealnie koloru, jaki będzie na ścianie. W sklepie stacjonarnym panują zupełnie inne warunki oświetleniowe niż w domu. Światło zazwyczaj jest tam sztuczne, intensywne i stałe, a w mieszkaniu zmienia się w zależności od pory dnia. W Internecie dobór koloru też nie jest łatwym zadaniem, ponieważ barwy różnią się zależnie od ustawień telefonu czy komputera – nie wiadomo, któremu ekranowi zaufać.

  otwarte puszki z kolorowymi farbami na tle wielu wzorników kolorów

  Jeśli chcesz dobrać odpowiednią barwę, koniecznie sprawdź, jak kolor będzie wyglądać w mieszkaniu. W domowym zaciszu możesz przyjrzeć się odcieniom w różnym oświetleniu. Najlepiej widać to w przypadku ponadczasowej bieli. To kolor dostępny w chłodnych, ciepłych i neutralnych tonach, ale jego wygląd potrafi się zmienić w zależności od otoczenia, wielkości pomieszczenia, nasłonecznienia i innych podobnych czynników. Testery farb pozwolą Ci uniknąć pomyłki w wyborze i sprawią, że upewnisz się w swojej decyzji.

  Jak dobrze wybrać kolor za pomocą próbników farb?

  Decydując się na farby do ścian i sufitów niezbędne będzie wykorzystanie testerów. Ich prawidłowe użytkowanie pozwoli Ci na łatwe dopasowanie odpowiedniego koloru. Testery farb warto obserwować pojedynczo. Można oczywiście porównać je malując próbne pasy obok siebie, jednak może to trochę oszukać Twój odbiór kolorów. Porównując kilka barw farb do siebie będziesz myśleć o nich w odniesieniu do innych kolorów testerów. Zamiast tego, jeśli masz taką możliwość, wypróbuj obserwację jednego koloru i porównaj go do otoczenia, podłogi i mebli.

  Pamiętaj, że kolor na ścianie może wyglądać inaczej niż w puszce ze względu na wcześniej nałożoną farbę na tę ścianę. Jeśli był tam ciemny i intensywny kolor, może lekko zmienić odcień nowo nałożonej farby podbijając jej ton inną barwą. Dobór koloru może ułatwić również zaopatrzenie się w chłodniejsze i cieplejsze odcienie danej farby. Dzięki temu zobaczysz, co najlepiej będzie prezentować się w Twoim domu. Dobrym pomysłem jest też porównanie podobnych kolorów od różnych producentów farb, by zobaczyć który produkt najbardziej Cię przekonuje.

  Jak przetestować kolor farby na ścianie?

  Jeśli zamierzasz pomalować całe pomieszczenie, nałóż próbniki farb na co najmniej dwie ściany. Przyjrzyj się im o różnych godzinach: rano, w południe, wieczorem, a także po zmroku w sztucznym świetle lamp. Zaobserwuj różnice i sprawdź, czy efekt danej farby do wnętrz Cię satysfakcjonuje. Prawidłowe użytkowanie próbników na ścianie pozwala sprawdzić praktyczne właściwości farby takie jak wykończenie, krycie, konsystencja oraz łatwość malowania.

  Gdy zamierzasz pokryć tą samą farbą nie tylko ściany w jednym pokoju, ale w większej liczbie pomieszczeń, użyj testera na kartonie. Pomaluj biały twardy papier warstwami, które zaleca producent i przyjrzyj się mu w różnych częściach domu. To pozwoli Ci wyobrazić sobie wybrany odcień w wielu miejscach i zobaczyć, jak zachowuje się ten kolor przy różnych warunkach świetlnych.

  testery farb wymalowane na białym kartonie
  dwa odcienie szarości pomalowane na ścianie w celu wyboru odcienia pasującego do reszty pomieszczenia

  Jakie błędy najczęściej popełniają osoby korzystające z próbników i testerów farb?

  Jedną z pomyłek popełnianych podczas wybierania odpowiedniej farby są nieprzemyślane zakupy. Dobór koloru to nie taka prosta sprawa. Aby stworzyć spójną przestrzeń, trzeba przemyśleć wygląd całego wnętrza. W podjęciu decyzji na możliwe połączenia kolorystyczne pomoże zebranie tablicy inspiracji i stworzenie palety kolorystycznej pokoju. Wybierz odcienie, które uzupełnią dekoracje wnętrz, meble i będą pasować do wymarzonego stylu wystroju. Później udaj się do sklepu lub zamów testery farb przez Internet.

  Jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu wnętrz, eksperymenty z kolorami mogą być nie lada wyzwaniem. Dobór koloru ułatwia niezawodna teoria barw i znane od lat zasady łączenia kolorów. Odcienie możesz połączyć według barw analogicznych, dopełniających, monochromatycznych czy reguły triady. Wtedy sukces jest murowany!

   

  Czasami przeszkodą jest też przywiązanie do wymarzonego koloru, choć w rzeczywistości nie pasuje on do wybranych dekoracji. Pamiętaj, że barwa ścian najczęściej jest tłem dla aranżacji.

  Jeśli podoba Ci się konkretna modna barwa, najpierw przemyśl inne kwestie i wyobraź go sobie z pozostałymi dodatkami. Niektórzy wybierając próbniki farb decydują się również na za wiele różnych kolorów, co utrudnia ostateczny wybór.

  Prawidłowe użytkowanie testerów i obserwacja wybranego koloru w swoim domu o różnych porach dnia wystarczy, by cieszyć się idealną barwą ścian.

  Gdy już dobierzesz odpowiedni odcień, zaopatrz się w akcesoria malarskie, najlepsze farby, grunt do ścian i zabierz się za remont!

  kobieta i mężczyzna wybierająca kolory ścian na podstawie próbników i testerów

  Wybrane testery z naszej oferty

  < Cofnij