Strona główna HIPPER porady Jak oszacować koszty remontu? Podpowiadamy, jak przygotować kosztorys

    Hipperporada

    Jak oszacować koszty remontu? Podpowiadamy, jak przygotować kosztorys

    Przed Tobą remont albo prace wykończeniowe w mieszkaniu? Przygotuj się do tego jak najlepiej, żeby nie stracić czasu, pieniędzy i nerwów! Remonty mogą przerażać, ale wcale nie muszą. Wystarczy porządnie przemyśleć każdy etap remontu, zrobić dokładny research usługodawców i zastanowić się nad budżetem. Odpowiednie oszacowanie kosztów remontu sprawi, że unikniesz przedłużania prac remontowych w nieskończoność. Podstawa to dobra organizacja, dlatego poznaj kilka naszych porad, które pomogą Ci przygotować kosztorys remontu.

    baner

    Jak oszacować koszty remontu?

    Decyzja podjęta – robimy remont! Do głowy przychodzi od razu wiele pytań: co, gdzie, jak, za ile i dlaczego koszty remontu są takie wysokie? Przede wszystkim potraktuj prace remontowe jako inwestycję. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na materiały czy wykonawców i mieć z głowy wszelkie poprawki. Metamorfoza łazienki, kuchni, salonu czy sypialni – wszędzie priorytetem powinno być precyzyjne, estetyczne wykończenie oraz trwałość na lata. Na ogólną cenę remontu ma wpływ mnóstwo różnych czynników.

    Aby przygotować kosztorys remontu, najpierw trzeba określić zakres planowanych prac oraz dokładnie wymierzyć pomieszczenia. Oprócz tego, warto mieć szkic lub kompletny projekt przestrzeni. Wizualizacja swoich oczekiwań i marzeń co do wykończonego pomieszczenia pomaga w określeniu etapów, które trzeba wykonać. Oszacowanie kosztów remontu ułatwia też wybór standardu materiałów. Jeśli nie potrzebujesz włoskich marmurów i luksusowych wnętrz, to najbardziej optymalną opcją będą materiały wykończeniowe ze średniej półki. Zagwarantują wytrzymałość, a do tego stosunkowo wysoką jakość w rozsądnej cenie.

    para planująca zmiany w domu

    Wśród najważniejszych etapów remontu jest wykończenie kuchni i łazienki. To właśnie te pomieszczenia pochłaniają najwięcej środków finansowych oraz materiałów budowlanych. Aby je wyremontować potrzebne są wytrzymałe tworzywa chroniące przed wilgocią. Jeśli zamierzasz odnowić łazienkę oraz kuchnię, możesz spodziewać się, że koszty remontu znacznie wzrosną. Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim czeka Cię sporo planowania. Zanim pomyślisz o meblach i urządzeniach takich jak pralka czy kuchenka, przed Tobą jeszcze gładzie, szpachle i pozostała chemia budowlana. Gdy remont obejmuje tylko odświeżenie przestrzeni, niezbędne będą farby do ścian i sufitów, a także akcesoria do malowania.

    Jakie koszty należy uwzględnić przy tworzeniu kosztorysu remontu?

    Przed rozpoczęciem prac można samodzielnie przygotować kosztorys remontu lub polegać na wycenie stworzonej przez zaufanych wykonawców. Jakie oznaczenia można spotkać na profesjonalnych wycenach prac remontowych i co mają do tego litery RMS?

    Z firmą remontową można rozliczać się za roboczogodziny (r-g) albo za wyznaczone zadania czy punkty na liście. R oznacza więc robociznę, która jest jedną ze składowych kosztów. M to z kolei materiały wykorzystywane do pracy. Tę część można podzielić na koszty stałe oraz zmienne. Do pierwszego rodzaju należą materiały budowlane – gładzie, zaprawy, kleje itp. Zmienne koszty remontu to m.in. materiały wykończeniowe takie jak płytki i armatury. Te elementy można dopasować do swojego budżetu i szukać bardziej ekonomicznych rozwiązań. Jeśli chcesz zaoszczędzić, dobrą opcją są sklepowe outlety lub poszukiwanie materiałów z drugiej ręki. Litera S oznacza sprzęt. Tu można rozliczać się z usługodawcą za motogodziny. Wskazują one na eksploatację urządzeń używanych podczas pracy przez ekipę remontową.

    Przygotowanie kosztorysu jest niezbędne, ale ponad ustaloną kwotę warto mieć w zanadrzu około 10% więcej budżetu dostępnego od ręki. Trzeba być przygotowanym na niespodziewane sytuacje. Zastanawiając się nad kosztami można wziąć pod uwagę wymianę armatury, położenie płytek, gruntowanie ścian, wylewkę, instalację elektryczną, hydroizolację czy biały montaż. Osobnym punktem będą sprzęty AGD, meble z sieciówki lub te stworzone na zamówienie. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za kontenery, wywóz gruzu itp. Kwestii, o których należy pamiętać, jest sporo!

    wybór kolorów ścian podczas planowania remontu

    Jak wycenić usługi remontowe?

    Podczas tworzenia wstępnego kosztorysu i ustalania budżetu przydatny będzie prosty arkusz kalkulacyjny, który można podzielić na różne pomieszczenia, kategorie czy etapy prac. Oszacowanie kosztów remontu można przygotować również na zwykłej kartce papieru. Gdy zorientujesz się jaka jest średnia cena materiałów czy robocizny za m2, możesz dopasować wartości do danej przestrzeni. Przelicz, ile potrzebujesz płytek, paneli, zapraw czy farb. Spisz wszystkie niezbędne usługi, narzędzia, materiały budowlane, meble oraz sprzęty.

    Świetną opcją są internetowe kalkulatory, które ułatwiają rzetelne oszacowanie kosztów w danej okolicy. Usprawniają one organizację, a także pomagają w rozeznaniu się w rynkowych cenach. Jeśli zastanawiasz się, co wpisać do arkusza kalkulacyjnego, takie kalkulatory podpowiedzą Ci, co i jak należy uwzględnić. Warto jednak pamiętać, że ceny zmieniają się obecnie bardzo szybko, więc wynik wyszukiwania może nie pokrywać się w 100% z realnymi wydatkami.

    Zanim zaczniesz rozglądać się za wyceną musisz zdecydować, czy chcesz zatrudnić do tego specjalistów, czy remont wolisz wykonać samodzielnie. W przypadku pracy własnej zaoszczędzisz pieniądze, a z pomocą wykonawców czas. Zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze. Malowanie ścian czy układanie paneli jest stosunkowo proste, ale remont łazienki wymaga już porządnego zaangażowania i większych umiejętności. Wszystkiego można się oczywiście nauczyć, jednak zastanów się czy masz na to siłę oraz czas. Do remontowania należy mieć też odpowiednie narzędzia, które można kupić lub wypożyczyć.

    Zatrudniając firmę zajmującą się na co dzień remontami będziesz mieć z głowy fizyczną pracę. Wyzwanie może stanowić znalezienie porządnej ekipy, która rzetelnie wykona pracę i przy okazji nie zawyży kosztów remontu.

    Specjalistów najlepiej szukać wśród poleceń od znajomych lub na przeznaczonych do tego portalach. Drogo nie zawsze oznacza najlepiej, a tani wykonawcy mogą generować kosztowne poprawki.

    Postaw na zweryfikowaną firmę, która ma zlecenia udokumentowane zdjęciami oraz bardzo dobre opinie od klientów. Pamiętaj, aby zawrzeć umowę, w której postawisz jasne cele i zadania do zrealizowania.

    Dowiedz się też czy wybrana firma daje gwarancję na wykonane usługi. Umawiając się z wykonawcą na konkretne ustalenia oraz terminy, przygotujesz się do określonych wydatków.

    dwóch fachowców w trakcie pracy

    Kiedy warto skonsultować się z fachowcem przy oszacowaniu kosztów remontu?

    Czasami domowe rozeznanie nie wystarcza. Z różnych powodów – braku czasu, motywacji czy marzeń o skomplikowanym projekcie. W takim przypadku pozostaje rozmowa z fachowcami, dla których wycena remontu jest codziennością. Wiele firm oferuje darmową wycenę, co umożliwia porównanie ofert kilku wykonawców. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą opcję!

    Czas na poważniejsze zmiany, wyburzenia i całkowitą metamorfozę mieszkania? W zaplanowaniu tego procesu pomoże Ci architekt lub projektant wnętrz. Konsultacja z profesjonalistami przyda się, gdy chcesz zmienić układ wnętrza, zrobić łazienkę w innym miejscu, połączyć pomieszczenia w jedno, postawić nową ścianę działową lub ją usunąć. Wydanie pieniędzy na architekta może zaoszczędzić kosztownych pomyłek. Poza tym, designerzy zaproponują ciekawe pomysły, ergonomiczne rozwiązania funkcjonalnie wykorzystujące przestrzeń oraz wykonają gotowy projekt.

    Często doradzają oni również w kupnie konkretnych produktów i materiałów. Architekci posiadają szeroką sieć kontaktów w branży, więc mogą polecić sprawdzonych producentów czy fachowców. Taka konsultacja to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwi oszacowanie kosztów remontu.

    Martwisz się, że w remoncie utopisz zbyt wiele pieniędzy? Przed tym ochroni Cię odpowiednio przygotowany kosztorys remontu. Kontrolowanie wydatków na bieżąco oraz planowanie z wyprzedzeniem pomaga w opanowaniu remontowego rozgardiaszu. Przemyślenie budżetu i podzielenie go na konkretne etapy wcześniej sprawi, że nie przytłoczą Cię wydatki związane z pracami wykończeniowymi. Wykorzystaj nasze porady i zabierz się do organizowania wydatków!

    < Cofnij