Strona główna HIPPER porady Jak łączyć kolory we wnętrzach? Trendy 2024

  Hipperporada

  Jak łączyć kolory we wnętrzach? Trendy 2024

  Planujesz zmianę wystroju mieszkania i szukasz inspiracji? Poznaj praktyczne sposoby na łączenie kolorów zgodnie z najnowszymi trendami. Dowiedz się, co jest teraz na czasie i wprowadź trendy 2024 do swoich wnętrz!

  Nowy rok, nowe… wnętrza? Brzmi jak plan! Początek roku to znakomity czas na planowanie zmian w swojej osobistej przestrzeni. Wystarczy zamknąć ubiegłoroczne sprawy, oczyścić głowę i cieszyć się możliwościami, jakie właśnie się przed Tobą otwierają. Usiądź wygodnie i otwórz się na inspirujące pomysły zaczerpnięte prosto z najnowszych trendów aranżacyjnych. Zaczynamy!

  Rok 2024 – trendy kolorystyczne we wnętrzach

  Rok 2024 upłynie pod znakiem poszukiwania połączenia świata wewnętrznego z zewnętrznym. Pomóc ma w tym kolor roku 2024 wybrany przez Instytut Pantone. Peach Fuzz – brzoskwiniowy puch – to najnowszy trend kolorystyczny, który znakomicie sprawdzi się w odświeżaniu lub planowaniu aranżacji mieszkania. Tam, gdzie róż spotyka się z pomarańczą i powstaje miły dla oka nowoczesny odcień brzoskwini, tam rodzi się potrzeba bliskości, kontaktu i zrozumienia.

  Peach Fuzz to niesamowicie ciepły kolor, który pobudza zmysły i uwrażliwia na to, co istotne. Dodaje energii i zachęca do spojrzenia wewnątrz siebie, skierowania uwagi na swoje potrzeby i pragnienia oraz skłania do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą znaleźć połączenie ze światem zewnętrznym. 

  Trendy 2024 odzwierciedlają to, co Instytut Pantone przekazuje swoim wyborem. W tym sezonie modne będą ciepłe kolory – od delikatnych pastelowych barw po głębokie i wyraziste odcienie beżów i brązów

  peach fuzz - kolor roku 2024

  To dobra informacja dla osób, które myślą o urządzeniu mieszkania w naturalnych barwach. Kolory ziemi – bo to właśnie w nich znajdują odzwierciedlenie najnowsze trendy –  to już od kilku sezonów jedno z chętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. W mieszkaniach urządzonych z wykorzystaniem barw ziemi panuje harmonia i równowaga.

  Ten spokój lubi jednak być przełamywany energetycznymi akcentami – a może nim być właśnie nowoczesny odcień brzoskwini. Wyobraź sobie połączenie ciemnej, intensywnej zieleni i z delikatnością brzoskwiniowego puchu. Takie zestawienie wniesie do wnętrza nie tylko energię, ale także oryginalny kontrast, który może być świetnym punktem wyjścia do stworzenia wyjątkowej przestrzeni w stylu retro. To tylko jedna z wielu inspiracji z wykorzystaniem najnowszych trendów. Używając nieoczywistych kontrastów stworzysz nie tylko nietuzinkowe aranżacje, ale także eklektyczne i niepowtarzalne wnętrza z duszą.

  Zasada 60-30-10 – klucz do harmonijnej palety kolorów

  Umiejętne łączenie kolorów we wnętrzach sprawia, że pomieszczenie jest spójną całością. Dzięki temu jest nie tylko przyjemne w odbiorze dla oka, ale także chętniej spędzamy w nim czas. W końcu harmonijna przestrzeń wpływa korzystnie na nastrój, zwiększając motywację i chęć do działania lub… zachęcając do odpoczynku! Jak osiągnąć tak harmonijny efekt w swoim salonie i każdym innym pomieszczeniu w domu? Poznaj jedną z najważniejszych zasad w projektowaniu wnętrz!

  Aranżacja z wykorzystaniem metody 60-30-10 wykorzystuje podział przestrzeni na 3 kluczowe segmenty kolorystyczne: podstawowy, dopełniający oraz uzupełniający.

  • 60% – kolor główny, dominujący w całym pomieszczeniu (podstawa) 
   Zastosowanie: ściany, duże dywany, podłogi, sufity, duże elementy bazowe.
  • 30% – kolor drugorzędny (dopełnienie)
   Zastosowanie: meble, mniejsze dywany, zasłony, drewniane wykończenia, mniejsze elementy bazowe.
  • 10% – kolor uzupełniający (uzupełnienie), który spaja całą aranżację, wprowadza element unikalności lub przełamuje schemat. 
   Zastosowanie: mniejsze elementy dekoracyjne, poduszki, ramki, obrazy, grafiki, narzuty, koce.

  Za nastrój we wnętrzu urządzonym zgodnie z zasadą 60-30-10 odpowiada kolor dominujący (60%). To swojego rodzaju wizualny fundament dla wystroju całego wnętrza i to właśnie wokół niego budowana jest aranżacja. Określa on całościowe wrażenie w pomieszczeniu i nadaje mu określony charakter, np. elegancki, relaksujący czy energetyczny. Zadaniem koloru drugorzędnego (30%) jest podkreślenie głównej barwy poprzez dodanie jej głębi i większego zainteresowania, co skutecznie zwiększa doznania wizualne. Może także wprowadzać różnorodność zapobiegającym tym samym monotonii – ostateczny efekt zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Pozostałe 10% jako uzupełnienie dla całości wystroju może pełnić różne role – podkreślać lub przełamywać całość aranżacji, akcentować jej wybrane elementy albo wprowadzać delikatną wibrację do harmonijnej kompozycji. To właśnie na te 10% najszybciej i najczęściej kierowana jest uwaga odbiorcy.

  Dzięki zasadzie 60-30-10 stworzysz własne schematy kolorów, które później możesz wykorzystać w różnych pomieszczeniach w domu. To duże ułatwienie podczas planowania zmian w aranżacji domowej przestrzeni i dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia poszukiwań idealnych materiałów wykończeniowych i dodatków.

  elegancka aranżacja z zastosowaniem zasady 60-30-10

  Jeśli przyjrzysz się katalogom wnętrzarskim pod tym kątem, szybko dostrzeżesz wykorzystanie zasady 60-30-10 podczas komponowania aranżacji wybranych do katalogu.

  Wynika to przede wszystkim z efektu, jaki wywołuje w nas przygotowana w ten sposób aranżacja. Całość kompozycji jest miła dla oka, równowaga wyraźnie dostrzegalna, a uzyskana w ten sposób harmonia dopełnia efektu i daje silne wrażenie wizualnie imponującej kompozycji.

  Jeśli zdecydujesz się na łączenie kolorów użyciu zasady 60-30-10, ale do wnętrza chcesz wprowadzić więcej barw – pamiętaj, że… zasady są po to, by je łamać! Dodaj kolejne 10% (np. jako poduszki, ramki do zdjęć czy wazony) innego koloru niż bazowe, jednak uważaj, by nie przesadzić. W końcu aby czuć się dobrze w swojej osobistej przestrzeni, warto odnaleźć równowagę i harmonię w stworzonej przez siebie aranżacji, nawet tej najbardziej fantazyjnej i – tylko na pierwszy rzut oka – chaotycznej.

  salon urządzony zgodnie z zasadą 60-30-10

  Monochromatyczność – nowoczesna elegancja we wnętrzach

  Jeśli lubisz spokój w swojej osobistej przestrzeni – poznaj ten wyjątkowy trend w aranżacji wnętrz! Monochromatyczne wnętrza wyróżniają się nie tylko niepowtarzalnością, ale także harmonijną elegancją.

  Monochromatyczna paleta kolorów pozwoli Ci stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym główne skrzypce gra właśnie Twoja ulubiona barwa w różnych odcieniach. Aby urozmaicić takie wnętrze, możesz je zróżnicować nie tylko odcieniami, ale także fakturami – np. do gładkich mebli z połyskiem dobierz grube, mięsiste zasłony z wyraźną zamszową strukturą. W tym przypadku z powodzeniem możesz użyć zasady 60-30-10 – i to nawet nie pod względem kolorów, a faktur. Dotyczy to przede wszystkim totalnie monochromatycznych wnętrz, np. urządzonych w odcieniach bieli.

  monochromatyczny salon

  Dzięki monochromatyczności odkryjesz wiele kolorów na nowo, co na pewno będzie znakomitą inspiracją do dalszych zmian we wnętrzach. Zanurz się w odcieniach swojej ulubionej barwy i daj się zainspirować!

  monochromatyczna sypialnia z delikatnym przełamaniem

  Kontrasty – dynamiczna gra kolorami

  Monochromatyczne wnętrza nie są dla Ciebie? Spokojnie, mamy dla Ciebie świetną alternatywę! Wprowadź do swojej osobistej przestrzeni wyraźny kontrast. Jak to zrobić? Najłatwiej osiągniesz to zestawiając ciepłe kolory z chłodnymi. Jeśli kolorem głównym i dopełniającym jest barwa o ciepłym odcieniu, jako akcent wybierz chłodny kolor. Beżowe ściany i kremowa kanapa? Postaw na błękitne zasłony i poduchy. Szukasz większego kontrastu? Do brzoskwiniowych ścian i dywanów doskonałym dopełnieniem będą fotele lub meble w stonowanym, chłodnym odcieniu zieleni. Takie zestawienie jest nie tylko modne, ale przyprawia o prawdziwy zawrót głowy! Łączy nowoczesność z klasyką, awangardę z prostotą i wysmakowanym designem. Zakochaliśmy się w tym połączeniu od pierwszego wejrzenia! To rozwiązanie idealne dla odważnych i zdecydowanych oraz tych, którzy lubią, kiedy dużo się dzieje i kiedy w swojej osobistej przestrzeni mogą wyrazić siebie.

  Z kolei w przestrzeni biurowej, gdzie najczęściej dominują chłodne barwy i oświetlenie, świetnym przełamaniem będą dodatki i akcenty w ciepłym odcieniu. Taki kontrast wniesie do biura nie tylko cieplejsze elementy, ale także ożywi przestrzeń i umili przebywanie w niej.

  Łączenie kolorów przy użyciu kontrastów to znakomity sposób na uzyskanie spektakularnego i wizualnie imponującego efektu. To rozwiązanie nie tylko dla odważnych, ale także tych poszukujących swojego głosu i chcących zaakcentować go w swojej osobistej przestrzeni. Spróbuj, a efekt na pewno pozytywnie Cię zaskoczy!

  kontrast między kolorem poduszek dekoracyjnych a kanapą
  kontrast w salonie, zielone rośliny i akcenty na białym tle

  Kolorowe dodatki – akcenty, które ożywią przestrzeń

  Ach, dodatki… czym byłby dom bez nich? Jedynie pustą przestrzenią bez osobistych akcentów i odrobiny nas samych. Dlatego jeśli czujesz, że w aranżacji Twojego mieszkania niewiele się dzieje, dodatki są świetnym sposobem na ożywienie przestrzeni.

  Znając już zasadę 60-30-10 wiesz, że dodatki to zaledwie 10% całej aranżacji, ale często mają kluczowe znaczenie dla całościowego wrażenia. Mogą być uzupełnieniem lub elementem łączącym całą aranżację albo wręcz przeciwnie – przełamaniem, np. jako interesujący kontrast.

  Możesz wprowadzić je pod postacią wazonów, ramek na zdjęcia, obrazy czy grafiki, poduszek, koców, puf i innych mniejszych elementów dekoracyjnych.

  kolorowe poduszki na kanapie

   

  Dodatki i dekoracje ożywiają przestrzeń na wiele sposobów. Znaczenie ma tu nie tylko kolor, ale także struktura, faktura czy wzór. Im więcej się dzieje, tym więcej życia wprowadzisz do wnętrza.

  Wyobraź sobie jasne, nowoczesne i eleganckie wnętrze z meblami wykończonymi na wysoki połysk. Jak ożywić taką przestrzeń i dodać jej domowego charakteru? Dobierz do tego puszysty lub włochaty dywan, poduszki z tłoczonymi fakturami oraz grube, mięsiste zasłony w żywych kolorach. Od razu lepiej, prawda?

  Tego typu dekoracje wprowadzają do wnętrza delikatne wibracje, które przełamują założony schemat i przyciągają uwagę. To sprawia, że pomieszczenie nabiera domowego klimatu i zachęca do tego, aby spędzać w nim czas w otoczeniu najbliższych.

  Wnętrza inspirowane naturą – zieleń i odcienie ziemi

  Kolory ziemi to trend aranżacyjny, który od kilku sezonów niezmiennie zyskuje na popularności. Dlatego nie będzie zaskoczeniem, że trendy 2024 również skupiają się wokół naturalnych barw ziemi. Wybierając farby do ścian i sufitów do swoich wnętrz z pewnością zauważysz, że wiele proponowanych kolorów wywodzi się właśnie z tego, co znamy z natury.

  Chociażby przepiękne oliwkowe odcienie zieleni zaproponowane przez Dekoral w lateksowej farbie z kolekcji Moc Koloru o nazwie Drzewo oliwne. Ten subtelny oliwkowy kolor króluje we wnętrzach już od kilku sezonów i jeszcze długo się nie znudzi! Z kolei dla miłośników mocnych akcentów idealnym wyborem będzie Zieleń boho z kolekcji Dulux EasyCare+ – jeden z najczęściej kupowanych odcieni zieleni na polskim rynku. Te zielenie bardzo polubią się z Peach Fuzz – kolorem roku 2024 wybranym przez Instytut Pantone. To gotowy przepis na wnętrze nietuzinkowe, nowoczesne i harmonijne przyprawione nutą klasyki i… awangardy.

  Kolory ziemi i inspirowane naturą to jednak o wiele więcej, niż popularne ostatnio zielenie. To także zróżnicowane pod względem intensywności beże i brązy, szarości i błękity. Od kilku sezonów także część z nich wybierana jest jako barwy wyznaczające trendy. W 2023 roku Dulux wskazał „Inspirujący błękit” oraz „Cudowny beż” jako te, które wniosą do naszych wnętrz naturalny akcent – tak potrzebny w dobie urbanizacji i utraconego kontaktu z naturą. Spokojne, pastelowe odcienie tych kolorów wprowadzą do wnętrz harmonię i równowagę, a ich mocniejsze tony – idealne dopełnienie lub potrzebny kontrast.

  Paleta kolorów ziemi otwiera nieskończone możliwości aranżacyjne – od klasycznych aranżacji aż po nowoczesne i niebanalne kompozycje inspirowane naturą. Które przemawiają do Ciebie najbardziej?

  aranżacja salonu przy użyciu zasady 60-30-10
  salon w naturalnych kolorach wypełniony roślinami

  Kolor roku 2024 – jak wprowadzić go do swojego mieszkania?

  Peach Fuzz – brzoskwiniowy puch – to kolor niezwykły. Subtelny i wszechstronny. Dobrze czuje się w towarzystwie innych barw oraz znakomicie komponuje się z naturalnymi strukturami, takimi jak drewno czy kamień oraz nowoczesnymi formami i materiałami. Dzięki temu łatwo odnajdzie się w wielu aranżacjach domowych i nie tylko. Do każdego wnętrza doda nutę przytulności i ciepła, kreując przyjazną przestrzeń w dowolnym stylu.

  W jaki sposób wprowadzić go do wnętrz? To zależy, ile brzoskwiniowego puchu ma wypełnić Twoje mieszkanie! Możesz postawić zdecydowane kroki w kierunku zmian w aranżacji i pomalować całe ściany lub ich fragmenty w odcieniu zbliżonym do Peach Fuzz. W poszukiwaniu inspiracji zobacz farby kolorowe do ścian w naszym sklepie i wpuść trochę brzoskwiniowego blasku do swoich czterech ścian!

  Jeśli zależy Ci jedynie na delikatnym akcencie kolorystycznym, Peach Fuzz świetnie sprawdzi się pod postacią tekstyliów (zasłon, poduszek, dywanów), tapet ściennych a także… mebli. Ta subtelna wariacja na temat różu i koloru pomarańczowego będzie też znakomitym tłem dla roślin i dużych domowych kwiatów. Podkreśli intensywność zieleni i skutecznie wprowadzi naturalny akcent do każdego pomieszczenia w domu.

  dodatki w kolorze peach fuzz: poduszki i wazony
  dodatki w kolorze peach fuzz na tle ciemnozielonej ściany

  W tej poradzie przybliżyliśmy Ci trendy, które będą królowały w tym roku we wszystkich nowoczesnych wnętrzach. Niektóre z nich od kilku sezonów niezmiennie pojawiają się jako modowe wyznaczniki, a część z nich to zupełna nowość i upragniony powiew świeżości. Przedstawiliśmy Ci też skuteczne sposoby na stworzenie spójnej i harmonijnej przestrzeni przy użyciu złotej zasady aranżacyjnej 60-30-10. I jak, czujesz inspirację do tegorocznych zmian w swoich czterech ścianach? Bo my bardzo!

  < Cofnij