Strona główna HIPPER porady Jak i czym szlifować drewno? Praktyczny poradnik

    Hipperporada

    Jak i czym szlifować drewno? Praktyczny poradnik

    Zabierasz się za szlifowanie drewna, ale nie wiesz od czego zacząć? U nas dowiesz się czym szlifować drewno, jaki rodzaj szlifierki sprawdzi się do Twoich potrzeb oraz jakim papierem szlifować drewno. Szlifowanie drewna przed malowaniem czy bejcowaniem jest niezbędnym etapem podczas renowacji mebli czy tworzenia drewnianych wyrobów. Pozwala odpowiednio wygładzić i oczyścić powierzchnię, by przygotować drewno na pokrycie impregnatem, olejem czy farbą. Podstawy szlifowania powinna znać każda „złota rączka”! Poznaj praktyczne porady, dzięki którym obróbka drewna będzie prosta, wygodna oraz efektywna.

    baner

    Czym szlifować drewno?

    Jaki efekt uzyskasz szlifując drewno? Przede wszystkim powierzchnia będzie wyrównana, idealnie wygładzona i odświeżona, jeśli akurat zajmujesz się renowacją.

    Szlifowanie drewna przed malowaniem, lakierowaniem i impregnowaniem dodatkowo przedłuża życie stworzonych mebli czy dekoracji.

    Obróbka drewna nie jest przeznaczona tylko dla profesjonalistów. Świetnie poradzą sobie z nią również domowi majsterkowicze.

    Co powinno się wiedzieć przed rozpoczęciem procesu szlifowania? Przede wszystkim sprawdź czym szlifować drewno – elektronarzędziem czy ręcznie. 

    kobieta szlifująca drewno szlifierką

    Co jest lepsze – szlifowanie drewna papierem ściernym czy specjalną elektryczną szlifierką?

    Wybór zależy od doświadczenia, zasobów, wiedzy na temat obróbki drewna, a także celu oraz częstotliwości pracy z drewnem.

    Jeśli masz do czynienia z niewielką powierzchnią, pojedynczymi elementami – nie warto kupować specjalistycznej szlifierki. Ręczne szlifowanie jest w tym wypadku tańsze oraz prostsze.

    Z kolei do szlifowania całej podłogi będzie potrzebne odpowiednie narzędzie. Szlifierki do drewna zapewniają produktywność i szybkie wykonanie zadania, a przy okazji mniej obciążają fizycznie.

    Osoby zajmujące się stolarstwem potrzebują zarówno elektronarzędzi, jak i materiałów ściernych do ręcznej pracy. Narzędzia służą im do wygładzania płaskich dużych powierzchni mebli, a papier ścierny do drewna i inne akcesoria przydają się do wykończeniowych detali 

    Miękkie drewno i małe elementy warto potraktować papierem do szlifowania ze względu na delikatność oraz precyzyjność pracy. Papier ścierny do drewna daje całkowitą kontrolę nad szlifowaniem. Gdy zależy Ci na dokładności, unikaj elektrycznych szlifierek działających z dużą mocą, ponieważ mogą one zniszczyć strukturę drewna.

    Czym szlifować drewno ręcznie? Wśród przydatnych akcesoriów są wygodne klocki i bloczki, na które można przymocować papier. Szlifowanie drewna z pomocą papieru ściernego to dobry wybór do elementów o niecodziennym kształcie. To prosty i intuicyjny proces pozwalający na wyszlifowanie trudno dostępnych zakamarków. 

    szlifowanie drewna papierem ściernym

    Szlifowanie drewna ręcznie – jak zrobić to dobrze?

    Jeśli decyzja padła na szlifowanie ręczne, pewnie zastanawiasz się jakim papierem szlifować drewno. Najważniejszym parametrem w tym przypadku jest ziarnistość papieru ściernego inaczej nazywana gradacją lub granulacją.

    Szlifowanie drewna przed malowaniem zawsze rozpoczyna się od papieru gruboziarnistego, a potem zmienia się go na drobniejsze odpowiedniki, gdy dany papier się zetrze. Znajomość tej zasady znacznie ułatwia szlifowanie drewna.

    Jaka gradacja będzie odpowiednia? 

    • Gruba gradacja: 40-60 
    • Średnia: 80-120 
    • Drobna: 150-180 
    • Bardzo drobna: 220-240 
    • Najdrobniejsza: od 280 w górę 
    szlifowanie drewna na zewnątrz

    Szlifowanie drewna należy zaplanować biorąc pod uwagę dalsze plany obróbkowe. W zależności od tego czy zamierzasz pokryć drewno woskiem, olejem czy innym środkiem, przydadzą się papiery ścierne o różnym stopniu ziarnistości. Warto stosować się do zaleceń producentów danych preparatów, ponieważ wyższa gradacja papieru może zamknąć pory drewna, co wpłynie na końcowy efekt szlifowania.

    Jakim papierem szlifować drewno grubo pokryte farbą? Tu najlepiej sprawdzi się papier ścierny o ziarnistości 40 lub 60. Trzeba jednak zachować ostrożność, by nie uszkodzić oryginalnego drewna i nie zrobić w nim zadziorów.

    Dobrą zasadą jest zmiana gradacji papieru ściernego stopniowo na dwa razy drobniejszy – to zapewni płynne przejście i świetny efekt.

    Jak szlifować drewno papierem ściernym, gdy masz do czynienia z miękkimi powierzchniami? Drewno sosnowe czy świerkowe wymaga delikatnego traktowania drobną ziarnistością.

    Z kolei twardym drzewom takim jak dąb czy buk, nie będzie przeszkadzać duża gradacja.

    Oryginalnym sposobem na ręczne szlifowanie jest też wodowanie. Po lekkim spryskaniu drewna wodą, włókna w jego powierzchni się uniosą. Ich niepotrzebną część usuniesz w ostatnim etapie szlifowania papierem. 

    Szlifierki do drewna – którą wybrać?

    Na rynku znajduje się wiele różnych elektronarzędzi ułatwiających szlifowanie drewna. Wśród nich są te profesjonalne przeznaczone do zakładowych warsztatów, a także amatorskie z właściwościami idealnymi dla hobbystów. Dostępne szlifierki różnią się funkcjonalnością, zasilaniem oraz budową. Wśród dostępnych modeli znajdziesz te elektryczne, akumulatorowe, hydrauliczne czy pneumatyczne. Czym szlifować drewno w przydomowym garażu lub w stolarskim warsztacie? 

    • Szlifierka oscylacyjna – świetnie sprawdzi się do miękkiego drewna i przekona Cię do siebie łatwym użytkowaniem. Szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjną umożliwi dotarcie do narożników dzięki możliwości założenia trójkątnej stopy. Z pomocą stopy prostokątnej wygładzisz płaskie powierzchnie, meble, blaty czy drzwi. 
    • Szlifierka taśmowa – jak sama nazwa mówi działa jednokierunkowo w obrębie zamontowanej taśmy. Przydaje się szczególnie podczas szlifowania dużych płyt, podłóg oraz boazerii. Nie straszne jej twardsze drewno i trudniejsze prace. Przy odpowiednim użytkowaniu może posłużyć dodatkowo jako polerka. 
    • Szlifierka kątowa – jej używanie wymaga precyzji. Jak szlifować drewno szlifierką kątową? Na pewno z użyciem tarczy lub dysków szlifierskich. Mimo tego, że to rzadko wybierany typ szlifierki przez majsterkowiczów, to gwarantuje zadowalające efekty. Oprócz drewna, narzędzie może przeciąć też metal. 
    • Szlifierka mimośrodowa – wyróżniają ją ruchy obrotowe oraz oscylacyjne. Umożliwia szlifowanie drewna pokrytego powłoką malarską. Z pomocą szlifierki mimośrodowej pozbędziesz się farby, zarysowań i zyskasz odświeżony wygląd drewna. Posiada ona okrągłą tarczę dopasowaną do pracy z twardymi powierzchniami. 
    używanie szlifierki do drewna

    Jak szlifować drewno szlifierką?

    Wiesz już czym szlifować drewno, a więc czas zagłębić się w reguły dotyczące obróbki drewna elektronarzędziami. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa i zaopatrz się w środki ochronne takie jak okulary, maseczki czy porządne rękawice. Zastanawiasz się, jakim papierem szlifować drewno, gdy używasz elektrycznej szlifierki? Warto stosować się do zasady: im szybsze obroty, tym drobniejsza powinna być ziarnistość. 

     

    Przydatne zasady dotyczące szlifowania:

    • Najlepszym sposobem na szlifowanie drewna przed malowaniem jest praca szlifierką wzdłuż słoi drewna. Dzięki temu zapobiegniesz tworzeniu się uszkodzeń i zarysowań na wygładzanej powierzchni. 
    • Cała powierzchnia musi być szlifowana równomiernie. Nie skupiaj się na jednym miejscu, a zamiast tego zadbaj o spójny efekt.
    • Unikaj dociskania silnika szlifierki, aby zapobiec jego przegrzaniu i awarii narzędzia.
    • Pamiętaj, aby czyścić drewno z pyłu po zmianie ziarnistości papieru lub częściej.
    • Dobierz stopę do szlifierki mając na uwadze wielkość danej powierzchni, ilość detali, narożników oraz kątów.
    • Przed ostatnim szlifem usuń pył i pokryj drewno podkładem w lakierze. Szlifowanie drewna po lakierowaniu nada ostatecznego wyglądu danemu elementowi. 

    Znasz już tradycyjne podejście do używania szlifierek do drewna. W tym samym celu można użyć też innego narzędzia. Dowiedz się, jak szlifować drewno wiertarką! Do tego przyda Ci się wymienna część w postaci tarczy ściernej. Specjalne materiały i narzędzia ścierne umożliwią zwiększenie funkcjonalności elektronarzędzi, które masz już w warsztacie. Dzięki zamontowaniu tarczy na wiertarce, możesz używać jej jako szlifierki oraz polerki. Poza tym obowiązują takie same zasady, jak w przypadku użytkowania szlifierki. 

    Szlifowanie drewna na mokro 

    Ciekawym sposobem na obróbkę drewna jest też szlifowanie na mokro, co nie oznacza wcale wygładzania mokrego drewna.

    Ta metoda gwarantuje precyzyjne wykończenie, ale wymaga zastosowania wodoodpornego papieru ściernego. Ułatw sobie szlifowanie drewna 

    Jaki papier wybrać do tego zadania? Znakomicie sprawdzi się tu papier ścierny o drobnej gradacji od 200 do 300. Wystarczy włożyć go do wody, by zmniejszył tarcie i zapewnił delikatną obróbkę oraz idealną gładkość.

    Wybierając tę technikę, najpierw zabezpiecz drewno środkiem ochronnym. Nie używaj do tego zwykłego papieru ściernego, który straci swoje właściwości.

    W sprzedaży najczęściej spotyka się papier wodoodporny o barwie czarnej lub ciemnoniebieskiej.   

    szlifowanie papierem ściernym

    Obróbka drewna będzie prosta i przyjemna, gdy prawidłowo się do niej przygotujesz. Zastanów się, jakim papierem szlifować drewno przed malowaniem, w co musisz się zaopatrzyć oraz czy wolisz szlifować ręcznie, czy za pomocą narzędzi. Stwórz listę zakupów i zabierz się do pracy! 

    < Cofnij