Strona główna HIPPER porady Jak dobrać rośliny do ogrodu?

    Hipperporada

    Jak dobrać rośliny do ogrodu?

    W jaki sposób ożywić przydomowy ogród? Wykorzystując wielobarwne i przepięknie pachnące rośliny ogrodowe! Sprawią one, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejsze niż zazwyczaj. Kwiaty przyciągną nie tylko nasz wzrok, ale także pożyteczne owady. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie rośliny do swojego ogrodu, przeczytaj nasz poradnik. Ułatwimy Ci dobór roślin na rabaty kwiatowe.

    Rodzaje roślin ogrodowych: jakie są i do jakich ogrodów pasują?

    Mnogość gatunków roślin dostępnych na rynku wcale nie ułatwia decyzji. Na jakie barwy, formy i kształty się zdecydować, aby udekorować ogród? Zanim podejmiesz tę decyzję, poznaj podstawowy podział roślin, który rozjaśni dostępne możliwości i pomoże w stworzeniu planu kompozycji roślinnych na działce.

    Jedną z najliczniejszych grup są rośliny iglaste. To idealny wybór, gdy chcesz cieszyć się zielenią przez cały rok, a także chcesz czegoś prostego w uprawie. Zimozielone iglaki występują w wielu rodzajach różniących się kształtem, barwą, formą i wielkością. Świetnie sprawdzą się one jako zielony parawan chroniący przed wzrokiem sąsiadów i zanieczyszczeniami z ulicy, a także jako ozdobne przycinane krzewy. Wśród popularnych iglaków są świerki, jodły i tuje, ale ta grupa oferuje wiele więcej!

    iglaki w ogrodzie

     

    Różnorodnością charakteryzują się także drzewa i krzewy liściaste. Wśród nich znajdują się odmiany zimozielone takie jak trzmielina, bukszpan, irga, wrzośce czy różanecznik.

    Są też kwitnące rośliny ogrodowe, owocowe drzewa i dekoracyjne krzewy o efektownym wyglądzie. Mają proste pędy lub są powyginane w fantazyjne kształty.

    Do ogrodu możesz wybrać miniaturowe czy karłowe drzewa lub te, które mają osiągnąć imponującą wysokość. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu koloru do ogrodu, wybierz bez, berberys, tawułę, katalpę czy trzmielinę.

    Drzewa również skrywają gatunki z barwnymi liśćmi. Postaw na brzozy czy leszczyny z purpurowymi liśćmi, klon palmowy, buk Purpurea czy Purple Fountain.

    Odmiany liściaste wyróżnia trwałość oraz łatwa pielęgnacja roślin.

    kwitnący na fioletowo bez

    Piękne dekoracje w ogrodzie stworzą pnącza wspinające się na różnego rodzaju podpory. Te rośliny ogrodowe ozdobią pergole, altany, ogrodzenia, ściany czy balkon. Ich zaletą jest szybkie tempo wzrostu, co jest dobrym wyjściem dla niecierpliwych ogrodników. Pnącza zachwycą wielobarwnymi kwiatami, a także intensywną zielenią. Wśród tych, którym warto się przyjrzeć są: wisteria, clematis, milin, kobea, wiciokrzew, a także groszek pachnący.

    Przechodząc do kwiatów, zwróćmy uwagę na byliny. Wyróżnia je to, że długo rosną w jednym miejscu pięknie odrastając na wiosnę. Niezliczone odmiany z kolorowymi kwiatami i interesującymi formami liści przepięknie udekorują Twój ogród.

    W sklepach znajdziesz byliny szybko lub wolno rosnące w postaci kęp, pnącz i nie tylko. Wśród dostępnych odmian, na pewno znajdziesz idealnie pasujące kwiaty na swoją działkę. Najbardziej znane byliny to m.in.: szałwia, werbena, miodunka, funkia, brunnera, rudbekia czy tojeść.

    róże porastające płot na tle narzędzi ogrodniczych

    Osobną, równie piękną grupą, są nieśmiertelne róże. Znane i lubiane od lat wnoszą do ogrodu delikatność i romantyczność. Jakie róże zasadzisz w swoim ogrodzie? Herbaciane, pnące, parkowe, wielokwiatowe, a może drzewkowe? Na uwagę zasługują również kwaśnolubne rośliny wrzosowate. Spośród nich możesz wybrać takie, które cały rok będą ozdobne. To właśnie do tego rodzaju roślin należą fantastycznie kwitnące rododendrony. Inne rośliny ogrodowe, które mogą Ci się przydać to trawy ozdobne, jednoroczne kwiaty, zioła oraz warzywa, gdy myślisz o uprawie użytkowej.

    Wybierz idealną roślinność do stylu ogrodu

    Nie wiesz, jaki styl ogrodu najbardziej Ci odpowiada? Przyjrzyj się inspiracjom z Internetu i weź z nich to, co najbardziej przypadło Ci do gustu. W naszym poradniku przybliżymy kilka najważniejszych stylów wiodących w projektowaniu ogrodów oraz przykłady pasujących do nich roślin.

    • Japoński – to harmonia w najczystszej formie połączona z minimalistyczną architekturą ogrodową. W tej stylistyce znajdziesz dużo zielonej, uspokajającej barwy, a także charakterystyczne rośliny takie jak azalie, klony palmowe, różaneczniki, peonie, magnolie oraz różne odmiany sosny.
    • Francuski – symetria to podstawa! Z Francji wywodzą się parkowe alejki na geometrycznych planach oraz równo przycięte krzewy w kule, stożki czy inne figury. W ogrodach w tym klimacie sprawdzą się lewkonie, goździki, begonie, dzwonki i oczywiście róże. Do kompozycji możesz dołożyć drzewa takie jak buki, graby czy lipy.
    • Angielski – tu ceni się swobodny, luźny i naturalny układ, ziołowe i warzywne ogródki, żywopłoty oraz kwiatowe rabaty z bylinami. Wśród najlepszych kwiatów na działkę w tym stylu znajdują się lawendy, irysy, malwy, hortensje, maki, chabry, ostróżki, trawy oraz pnącza.
    • Wiejski – doceń to, co daje natura i wiejskie otoczenie. Wybierając rośliny ogrodowe na działkę, zaplanuj łąkę kwietną, przydomowy warzywniak oraz drzewa owocowe. Rabatę kwietną ozdobią malwy, nasturcje, ostróżki czy słoneczniki. Z kolei jako wyższe nasadzenia doskonale poradzą sobie jarzębiny, jałowce, jesiony, brzozy, wierzby, kaliny i cudownie pachnące lilaki.
    • Rustykalny – przytulność i zgoda ze środowiskiem ponad wszystko! Tutaj sprawdzą się dynamiczne formy, różnorodne rośliny oraz kolorowe byliny. W rustykalnym ogródku postaraj się o szałwię, dziewanny, łubiny, dalie, rudbekie, krwawniki czy jaskry. Przestrzeń wzbogacą pnącza kwitnące lub liściaste.
    • Romantyczny – uzyskaj delikatność, lekkość i tajemniczość w ogródku z pomocą roślin. Uroczo będą się prezentować róże, piwonie, powojniki, lawendy czy ostróżki w spokojnych, pastelowych kolorach. Jako większe kwitnące gatunki, wykorzystaj rododendrony czy magnolie. W romantycznej przestrzeni idealne będą bluszcz i winorośl pnące się po altanie, pergoli czy murku.
    • Nowoczesny – styl ogrodu perfekcyjny dla fanów prostoty i minimalizmu. Mała architektura, kamienie ozdobne oraz otoczenie roślin spełniają tu ważną rolę. Wybierając roślinność, postaw na zimozielone krzewy, bambusa, jukę, różanecznik, a także ozdobne trawy np. w postaci miskantów.
    ogród i taras w stylu prowansalskim

    W jaki sposób dobierać rośliny do ogrodu?

    Styl działki to nie jedyny aspekt, który należy przemyśleć. Co jeszcze warto wiedzieć, aby przygotować się na dobór roślin pasujących do ogródka?

    Przede wszystkim zastanów się, jaką funkcję ma pełnić roślinność. Czy bardziej zależy Ci na walorze estetycznym, czy na użytkowym? Drzewa i krzewy skutecznie odgrodzą Cię od ulicy lub zakryją konkretne miejsce. Rośliny ogrodowe sprawdzą się też jako zielona granica oddzielająca domowników od ulicznych zanieczyszczeń. Dobór roślin dopasuj również pod względem podobnych wymagań glebowych oraz pielęgnacyjnych.

    Podczas projektowania ogrodu istotne jest zachowanie harmonii. Uniknij efektu przytłoczenia przestrzeni i wybierz roślinność odpowiednią do wielkości swojej działki. W proporcjonalnej kompozycji pomocne będzie grupowanie roślin. Umieszczając kilka takich samych krzewów lub roślin z tej samej rodziny w grupie, zyskasz schludną i estetyczną aranżację. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, sadzenie zbyt wielu różnych odmian roślin może nie być najlepszą opcją, ponieważ ich pielęgnacja będzie wyzwaniem.

    kompozycja przedstawiająca rośliny iglaste w ogrodzie

    Sadzenie roślin ułatwi ich nasadzenie w kolejności od najniższych roślin do najwyższych. Tym sposobem zyskasz gęstą, a do tego uporządkowaną rabatę. Planowany efekt uzyskasz dobierając rośliny o podobnym tempie wzrostu.

    Tworząc piętrową kompozycję pamiętaj  o docelowym rozmiarze roślin i zapewnij im przestrzeń do swobodnego rozrostu. Połączenie drzew, krzewów oraz bylin w jednym miejscu to sukces murowany!

    Myśląc nad kolorystyką roślinności, zastanów się w pierwszej kolejności, co będzie pasować do elewacji, ogrodzenia oraz ogrodowej architektury.

    Następnie dobierz kolorystykę w zależności od własnych upodobań lub opierając się na podstawowych zasadach teorii barw. Możesz użyć kolorów uzupełniających, kontrastowych, wystopniowanych, wybrać jedną główną barwę lub postawić na kolorystyczny duet.
     

    Planując wygląd ogrodu pomyśl o jego wyglądzie w perspektywie każdej pory roku. Jak będzie zmieniać się rabata kwiatowa przez wiosnę i lato? Czy w projekcie masz rośliny zimozielone? Warto przemyśleć te kwestie i zadbać o to, aby ogród prezentował się efektownie zarówno w ciepłe, jak i chłodne miesiące. Zbierając informacje o roślinach, koniecznie sprawdź jaki jest ich okres kwitnienia i jak zmienia się ich wygląd. Wiele krzewów będzie ozdobnych nawet po zgubieniu liści np. dzięki kolorowym gałęziom czy ciekawemu kształtowi gałęzi.

    Czynniki, które wpływają na wybór roślin ogrodowych

    Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za sadzenie roślin w ogrodzie? Poznaj wymarzone stanowisko wybranych odmian kwiatów czy krzewów i sprawdź, jak ma się ono do Twojej działki. Dostosuj roślinność do odczynu kwasowości gleby, który można sprawdzić odpowiednim miernikiem. Uniwersalnym pH jest to w przedziale 6-7, ale np. do roślin wrzosowatych będzie Ci potrzebna kwaśniejsza ziemia i podłoże. Ważna jest też struktura gleby – piaszczysta, gliniasta, torfowa lub piaszczysto-gliniasta. Właściwości ziemi można zmienić poprzez odpowiednie nawozy, kompost i inne dodatki do podłoża.

    Planując nasadzenia w ogrodzie, weź pod uwagę nasłonecznienie oraz zacienienie działki. Aby je określić, wystarczy obserwować podwórko o różnych porach dnia. Przyjrzyj się też, z którego kierunku wieje wiatr i stwierdź, czy rośliny będą narażone na silne podmuchy wiatru. Istotną kwestią jest również przepuszczalność wody przez ziemię. Sprawdź też  czy wybrane odmiany roślin poradzą sobie w Twojej strefie mrozoodporności. W Polsce występują podstrefy oznaczone: 5b, 6a, 6b, 7a i 7b.

    kwiaty porastające płot

    Zbliżając się do końca, mamy dla Ciebie pytanie: jak dużo czasu możesz przeznaczyć na pielęgnację kwiatów? Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Jeśli nie masz dużo wolnego czasu, wybierz mało wymagające rośliny. Jeśli jednak Twoją pasją jest ogrodnictwo i posiadasz odpowiednie narzędzia ogrodowe do przycinania czy pielęgnacji roślinności, dowolność jest większa. Zachęcamy do ogrodowych eksperymentów!

    Zakładając ogródek trzeba przemyśleć wiele aspektów, ale tworzenie własnych kompozycji roślinnych to ekscytujący proces. Uprawa własnych owoców, warzyw oraz kwiatów przyniesie mnóstwo satysfakcji zarówno początkującym, jak i tym bardziej doświadczonym ogrodnikom. Zaplanuj efektowną kompozycję na działce i wprowadź swoją wizję w życie! 

    < Cofnij