Przegląd najpopularniejszych materiałów izolacyjnych i ich cen
Aby wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, najpierw poznaj najpopularniejsze opcje dostępne w tej chwili na rynku, a następnie uważnie przestudiuj ich właściwości.
Wełna mineralna, choć stosunkowo tania (m2 za około 40-70 zł), charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i długą żywotnością. Współcześnie to nadal jeden z popularniejszych materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku. Bez wątpienia równie często będzie wybierana jako materiał na ocieplenie domu w 2024 roku. Płyty z wełny mineralnej występują w kilku odmianach: płyty o splątanym układzie włókien, uporządkowanym (płyty lamelowe) czy płyty warstwowe z warstwami o różnej gęstości. Ceny materiałów różnią się zależnie od rodzaju i właściwości izolacyjnych.
Styropian jest lżejszy i łatwiejszy w montażu, równie tani, a nawet tańszy (m2 przeciętnego styropianu może wahać się w zakresie cenowym 30-50 zł), ale może być mniej trwały i bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Do najpopularniejszych rodzajów tego materiału izolacyjnego należą płyty styropianowe EPS i tzw. szary styropian – to płyty modyfikowane grafitem, które charakteryzują się lepszą izolacyjnością cieplną. W tym przypadku należy jednak uważać na efekt „przegrzania” i skonsultować zastosowanie tego typu izolacji ze specjalistą. Rozwiązaniem dla tej sytuacji może być zastosowanie płyt styropianowych, które powstały w wyniku połączenia białego styropianu z szarym. Taka płyta składa się wtedy w części zewnętrznej z białego, a wewnętrznej z szarego styropianu, zapewniając optymalne właściwości izolacyjne. Współcześnie na rynku dostępne są także perforowane płyty styropianowe, które zwiększają przepuszczalność pary wodnej, a więc i „oddychalność” całej konstrukcji. Ceny różnią się zależnie od technologii i właściwości wybranego styropianu, dlatego przed podjęciem decyzji dokładnie je przeanalizuj.
Płyty poliuretanowe, choć droższe, oferują doskonałą izolacyjność termiczną przy mniejszej grubości, co może być istotne przy ograniczonej przestrzeni na izolację. Są twarde, niepalne i posiadają niższe wartości współczynnika przewodzenia ciepła w porównaniu do wełny i styropianu. Z kolei nowoczesne materiały kompozytowe, łączące różne technologie izolacyjne, mogą być kosztowne na początku, ale w dłuższej perspektywie przynoszą większe oszczędności energetyczne.
Ceny materiałów izolacyjnych mogą się różnić zależnie od regionu, producenta oraz ilości zakupionego materiału, dlatego warto dokładnie porównać oferty i wybrać rozwiązanie odpowiadające zarówno budżetowi, jak i wymaganiom oczekiwanej efektywności energetycznej.
Przygotowując się do wyboru odpowiedniego materiału termoizolacyjnego – zarówno do nowego budynku, jak i do modernizacji domu już istniejącego – pamiętaj, by zwrócić uwagę na poniższe właściwości materiałów przeznaczonych do izolacji termicznej:
- współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda)
- gęstość objętościowa i ciepło właściwe
- izolacyjność akustyczna
- przepuszczalność pary wodnej i współczynnik oporu dyfuzyjnego
- wrażliwość na czynniki biologiczne, chemiczne i mechaniczne
- ochrona przeciwpożarowa.