Fartuch spawalniczy Lahti Pro L4160200
Materiał: skóra bydlęca. Regulacja pasków za pomocą praktycznej klamry. Przeszywany niepalną nicią. Zastosowanie: Odzież dla spawaczy Klasa 1 - ręczne techniki spawania z lekką formacją rozprysków i kropli, np.: spawanie gazowe, spawanie TIG, spawanie MIG (z niskim natężeniem prądu), spawanie mikroplazmowe, lutowanie, spawanie punktowe, spawanie MMA (elektrodą w otulinie rutylowej). Norma EN ISO 13688, EN ISO 11611.
Zgodnie z normą EN ISO 11611:2015 fartuch spawalniczy został sklasyfikowany do klasy 1, A1 i może być stosowany do procesów zgodnie z poniższą informacją:
Typ odzieży dla spawaczy: Klasa 1
Kryteria wyboru w odniesieniu do procesów: Ręczne techniki spawania z lekką formacją rozprysków i kropli, np.:
- spawanie gazowe,
- spawanie TIG,
- spawanie MIG (z niskim natężeniem prądu)
- spawanie mikroplazmowe,
- lutowanie,
- spawanie punktowe,
- spawanie MMA (elektrodą o otulinie rutylowej).
Kryteria wyboru odnoszące się do warunków otoczenia: Obsługa maszyn, np.:
- maszyny tnące przy użyciu tlenu,
- maszyny tnące przy użyciu plazmy,
- spawarki oporowe,
- maszyny do natryskiwania cieplnego,
- spawarki warsztatowe.
Klasa 1: ochrona przed mniej niebezpiecznymi technikami spawania i sytuacjami powodującymi niewielkie oddziaływania rozprysków stopionych metali i promieniowania cieplnego.
A1 - materiał używany w odzieży ochronnej spełnia wymagania badania metodą zapalenia powierzchni; wg normy ISO 15025.
Przeznaczenie: Odzież ochronna chroni przed zapaleniem w wyniku krótkotrwałego zetknięcia z płomieniem, przenikaniem ciepła na drodze konwekcji, promieniowaniem cieplnym oraz rozpryskami stopionego metalu. Ubranie przeznaczone jest do prac w warunkach gorących i przy pracach spawalniczych. Ubranie chroni tylko te części ciała, które okrywa. Chroni użytkownika przed małymi kroplami roztopionego metalu podczas spawania i cięcia, a nie stanowi ochrony przed dużymi odpryskami roztopionego metalu podczas operacji odlewniczych.
Użytkowanie: Odzież powinna być dobrana odpowiednio do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Ubranie zapewnia właściwą i pełną ochronę w przypadku, gdy jest używane w komplecie razem z bluzą spawalniczą, ogrodniczkami spawalniczymi, rękawicami spawalniczymi, butami dla spawaczy oraz środkami ochrony twarzy (tarcze i przyłbice spawalnicze). Odzież powinna być zapięta podczas użytkowania. Wymiar ciała użytkownika powinien mieścić się w przedziale wielkości wskazanym w oznaczeniu na metce. Przed przystąpieniem do pracy należy odzież przymierzyć i sprawdzić, czy zapewnia ona swobodę ruchów, a jednocześnie czy nie jest za duża. W przeciwnym razie należy ją wymienić. Czynniki zmniejszające skuteczność ochrony ubrania to: nasiąkanie wodą, działanie niskich temperatur, rozpuszczalniki, środki chemiczne, kwasy, zasady, środki żrące, użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem. Po każdorazowym użyciu odzież należy oczyścić z zanieczyszczeń.