Grzejniki stalowe, czyli szybki sposób na ogrzanie pomieszczeń!
Stalowe grzejniki to rozwiązanie chętnie i często wybierane do pomieszczeń mieszkalnych, użytkowych czy przemysłowych. Ich popularność wynika z szeregu zalet, które posiadają. Przede wszystkim zapewniają komfort cieplny, przy okazji świetnie wtapiając się w aranżację każdego pomieszczenia. Dzięki przystępnej cenie i dużej dostępności, to jeden z najpopularniejszych rodzajów grzejników na polskim rynku.
Z tego typu grzejników można wyróżnić 3 najczęściej spotykane modele:
- grzejniki stalowe panelowe
- grzejniki żeberkowe
- grzejniki drabinkowe.
Grzejnik stalowy panelowy uznawany jest za najbardziej wydajny i efektywny w dystrybucji ciepła po pomieszczeniu. Wynika to z tego, że potrzebuje stosunkowo niedużej ilości wody, by się nagrzać i skutecznie oddawać ciepło. Konstrukcja grzejnika jest bardzo prosta. Składa się z płaskich lub specjalnie wyprofilowanych płyt blaszanych. Między nimi znajduje się ciepła woda, która nagrzewa obudowę grzejnika. Dzięki dużej powierzchni grzewczej obudowy, panelowy grzejnik stalowy wyróżnia się lepszą wydajnością ciepła oddawanego do pomieszczenia na tle innych grzejników stalowych.
Klasyczne kaloryfery stalowe z żeberkami to najbardziej tradycyjny typ budowy grzejników. Ich konstrukcja oparta jest na łączonych elementach z grubszej stali. Z tego powodu są mniej wydajne ponieważ dłużej się nagrzewają, jednak do ich plusów można zaliczyć fakt, że są bardziej odporne na rdzewienie w porównaniu z modelami panelowymi. Grzejniki żeberkowe dłużej się nagrzewają, ale dzięki swojej konstrukcji z grubej stali – dłużej też utrzymują ciepło.
Drabinkowe grzejniki stalowe najczęściej używane są w łazienkach – ich konstrukcja przypominająca drabinę umożliwia rozwieszanie np. ręczników. Współcześnie występują w wielu atrakcyjnych kształtach i designie, który znakomicie wpasowuje się w aranżacje nowoczesnych łazienek. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach są także grzejniki elektryczne.
Grzejnik stalowy czy aluminiowy? Który wybrać?
Czym różnią się grzejniki stalowe od aluminiowych? Różnice można wskazać m.in. w wadze, odporności na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne oraz tempie nagrzewania.
Kaloryfery wykonane ze stali mimo że nagrzewają się stosunkowo szybko (np. modele panelowe), te z aluminium nagrzewają się jeszcze szybciej. Docenią to szczególnie osoby, którym zależy na szybkiej dystrybucji ciepła w pomieszczeniu. Stalowe modele są cięższe i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, z kolei aluminiowe są odporniejsze na działanie wilgoci – dlatego polecane są do łazienek i innych wilgotnych pomieszczeń. Grzejniki stalowe uznawane są za bardziej efektywne, ponieważ nawet małych rozmiarów grzejnik może mieć dużą moc, a do skutecznego ogrzewania pomieszczeń wymagana jest stosunkowo niewielka ilość wody. Modele aluminiowe z kolei nagrzewają się szybko, dzięki czemu szybko oddają ciepło do pomieszczenia, ale równie szybko wytracają temperaturę. Jednak niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest kaloryfer, najważniejszą cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest moc grzewcza. Musi ona odpowiada na zapotrzebowanie konkretnego pomieszczenia na ciepło – te informacje uzyskasz z projektu instalacji grzewczej.
Na wybór grzejników do domu czy mieszkania wpływa nie tylko zapotrzebowanie na ciepło, specyfika budynku i finanse, ale także estetyka. Modele stalowe cieszą się popularnością ze względu na swoje parametry i dużą moc grzewczą oraz wygląd. Są uniwersalne i ponadczasowe, a dzięki tym cechom pasują do większości pomieszczeń i aranżacji wnętrz. Występują także w różnych kształtach i kolorach, czego nie można powiedzieć o kaloryferach aluminiowych. Jednak niezależnie od tego, który typ grzejnika wybierzesz, zapewnisz ciepło i komfortowe warunki dla wszystkich domowników.
Jak działa grzejnik stalowy?
Zasada działania grzejnika stalowego jest bardzo prosta. Wewnątrz umieszczone są rurki, które umożliwiają przypływ ciepłej wody z kotła lub innego wymiennika ciepła. Woda płynąc przez instalację centralnego ogrzewania aż do kaloryfera trafia do rurek w grzejniku, które nagrzewają obudowę. Ta z kolei oddaje ciepło na zewnątrz. Dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiając swobodny przepływ powietrza, wykorzystując konwekcję i promieniowanie ciepło rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu.
Dzięki specjalnie zaprojektowanej, dużej powierzchni grzewczej grzejnik stalowy panelowy szybko się nagrzewa, szybciej też oddając ciepło do pomieszczenia. Z kolei po nagrzaniu, kaloryfer szybko się schładza, a schłodzona woda wraca przyłączem grzejnika do kotła w obiegu zamkniętym. Inne grzejniki stalowe mogą wykazywać się trochę mniejszą wydajnością. Modele żeberkowe zbudowane są z grubszej stali, która dłużej się nagrzewa, ale i też dłużej utrzymuje ciepło, jednak wykazuje mniejsze zdolności do szybkiego oddawania ciepła do otoczenia. W przypadku grzejników drabinkowych, zewnętrzna powierzchnia grzewcza również jest mniejsza, przez co wydajność kaloryfera może być nieco niższa.
W katalogu naszych produktów przygotowaliśmy dla Ciebie najbardziej wydajną opcję – grzejniki stalowe panelowe. Dzięki prostej formie i minimalistycznej konstrukcji, białe kaloryfery świetnie wpisują się w aranżację każdego pomieszczenia. Poznaj naszą ofertę i wybierz skuteczny sposób ogrzewania pomieszczeń domowych i nie tylko!