Strona główna HIPPER porady Budowa altany ogrodowej - przepisy, projekt i wykonanie

    Hipperporada

    Budowa altany ogrodowej - przepisy, projekt i wykonanie

    Świetnym sposobem na wzbogacenie aranżacji ogrodu jest budowa altany – samodzielna lub z pomocą profesjonalistów. Altana ogrodowa pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale także jest praktyczna na co dzień. To idealne miejsce do rodzinnego wypoczynku i wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poznaj przepisy budowlane dotyczące budowania altany, a także przydatne wskazówki ułatwiające planowanie jej wykonania.

    Przepisy dotyczące budowy altan ogrodowych

    Zanim zabierzesz się za projekt altany, poznaj niezbędne prawne regulacje systematyzujące budowanie takich obiektów na działce. Czym z definicji jest altana ogrodowa i czy trzeba mieć pozwolenie na jej budowę?

    Te kwestie rozjaśniają zapisy zawarte w art. 29 ustawy Prawo budowlane, a także regulamin stworzony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

    Przepisy budowlane stanowią, że, altankę powinno zaliczać się do wolnostojących parterowych budynków. Z kolei ROD twierdzi, że altana jest wolnostojącym obiektem budowlanym, który służy celom rekreacyjnym oraz mieści się na działce.

    Najważniejszym kryterium decydującym o dalszych formalnościach i procesie załatwiania pozwolenia jest wielkość altanki ogrodowej. To aspekt, który warto przemyśleć na początku.

    jasna altana ogrodowa z meblami i kotarami

    Jeśli altana będzie zajmować więcej niż 35 m2, to należy załatwić odpowiednie pozwolenie na budowę w miejscowym starostwie. Jeśli powierzchnia jest mniejsza, wystarczy zawiadomienie urzędu odpowiednim dokumentem. Wzory dokumentów możesz pobrać ze strony starostwa lub na miejscu, w urzędzie. Oprócz tego, zapoznaj się z obowiązującym prawem miejscowym, by podczas budowy nie pojawiły się niespodzianki.

    Jakie dokumenty powinno się dostarczyć do urzędu? Gdy uzupełniasz wniosek o zawiadomienie, określ dokładnie rodzaj budowy, wykonywane prace, miejsce, planowane daty. Dobrym pomysłem jest załącznik z projektem altany. Urząd ma na decyzję 2 tygodnie – jeśli po tym czasie nie dostaniesz ani zgody, ani sprzeciwu, możesz zacząć budowę. To tzw. „milczące przyzwolenie” na wykonanie altany

    Starając się o pozwolenie na budowę, dokumentów jest trochę więcej, a na samą decyzję czeka się do 2 miesięcy. W tym przypadku, konieczny jest projekt altany, oświadczenie o dyspozycji nieruchomości. Przyda się też mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz inne dodatkowe dokumenty zależne od specyfiki projektu.

    Kiedy można uniknąć formalności związanych z budową altany? Nie trzeba tego zgłaszać jeśli altana ogrodowa to przenośna konstrukcja bez fundamentów oraz zabudowanych ścian. Bez zabetonowania obiektu w gruncie, nie jest to już budynek wolnostojący, o którym mówią przepisy budowlane.

    W przypadku, kiedy chcesz zbudować altanę ogrodową na działce ROD, musisz zwrócić uwagę na wysokość obiektu. Nie może ona przekraczać 5 metrów, gdy dach jest stromy oraz 4 metrów, jeśli decydujesz się na płaski dach. Zamiar budowy zgłoś do miejscowego zarządu ROD. Według regulaminu budowa altany jest możliwa minimum 3 metry od krawędzi działki ROD.

    Co o umiejscowieniu budynków wolnostojących na działce mówią przepisy budowlane? Zazwyczaj stosuje się zasadę odległości 3 lub 4 metrów od granicy działki. Wyjątkiem jest zapis mówiący o możliwości postawienia obiektu w odległości 1,5 m od granicy jeśli u sąsiadów jest już obiekt budowlany w podobnej odległości od granicy. Budynek ten musi być zwrócony w stronę granicy ścianą bez okien i drzwi. Aby było to możliwe, należy sprawdzić też, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na takie plany.

    duża drewniana altana ogrodowa

    Jak zaplanować i zaprojektować altanę ogrodową?

    Jest pomysł, projekt, a nawet zgoda urzędu – to czas na wykonanie altany! Tu pojawia się kilka opcji.

    Jeśli należysz do miłośników majsterkowania i obróbka drewna czy innych materiałów nie jest dla Ciebie problemem, śmiało możesz zabrać się za samodzielne zbudowanie altanki. To wyzwanie, które da dużo satysfakcji!

    W przypadku braku odpowiednich umiejętności i czasu, zleć budowę profesjonalistom zajmującym się tym na co dzień.

    Jeśli nie wiesz od czego zacząć, ciekawym pomysłem jest też kupno gotowej altany w Internecie – wtedy projekt altany masz z głowy, a gotowe części wystarczy zamontować w ogrodzie.

    mała drewniana altana otoczona kwiatami

    Wybierasz opcję „zrób to sam”? Sprawdź, co zrobić po kolei!

    1. Zdecyduj się na rodzaj altany. Zależy Ci na małym domku, ażurowych dekoracyjnych ścianach, a może na przestronnej altanie, w której zmieści się wiele gości? Przemyśl, na kanwie jakiego kształtu chcesz stworzyć konstrukcję. Świetnie sprawdzi się altana ogrodowa na planie koła, kwadratu czy pięciokąta. Możesz też stworzyć efektowną pergolę czy dekoracyjną wiatę.
    2. Zaprojektuj wygląd i konstrukcję. Przemyśl rozmiar, kolory pasujące do ogrodu, elementy ozdobne, materiały. Zastanów się, co ma się zmieścić w środku altany – stół na kilka osób, krzesła, kanapa, meble do przechowywania? Czy chcesz żeby projekt altany zawierał ściany, czy wolisz otwartą przestrzeń? To czas, aby określić z czego ma powstać fundament, podłoga oraz dach. Materiały dopasuj do swoich możliwości finansowych.
    3. Wyposaż się w potrzebne narzędzia i produkty. Budowa altany będzie łatwiejsza z narzędziami takimi jak wiertarki i wkrętarki, piły czy szlifierki. Najczęściej wybierana drewniana altana wymaga zaopatrzenia się w belki, deski, farby do drewna, produkty służące do impregnacji czy specjalne kleje do drewna. Do pracy przydadzą się też kantówki, słupy konstrukcyjne, wkręty czy dachówki. Porządne narzędzia oraz produkty usprawnią pracę i sprawią, że altanka będzie odporna na zmienną pogodę. Solidne altany przetrwają na działce długie lata!
    4. Ustal porządek prac. Pracę nad altaną powinno zacząć się od wylania fundamentów, jeśli je planujesz. Następnie wykonuje się szkielet altany i ewentualne ścianki. Potem przychodzi czas na więźbę dachową i dach. Na końcu zajmij się podłogą w altance. Gdy to wszystko będzie gotowe, możesz zająć się przyjemnymi rzeczami – urządzaniem wnętrza, montowaniem klimatycznego oświetlenia oraz dobieraniem dekoracji czy obsadzaniem okolicy pasującą roślinnością.
    drewniana altana ogrodowa

    Wykonanie altany ogrodowej - praktyczne wskazówki

    Samodzielna budowa altany czy wykonanie projektu nie jest wcale takie proste. O czym warto pamiętać przygotowując się do tego procesu?

    • Wybierz dobre miejsce na postawienie altany ogrodowej. I nie chodzi tu tylko o nienaruszanie spokoju sąsiadów, ale też o własną prywatność oraz przyjemne zaciszne miejsce. Altanka znakomicie sprawdzi się w otoczeniu zieleni. Jeśli zamierzasz przyjmować w niej gości, weź pod uwagę odległość do domu. Istotnym aspektem jest też nasłonecznienie w ciągu dnia – nikt nie lubi jak słońce świeci mu prosto w oczy.
    • Jeśli nie chcesz wylewać fundamentu pod całą altanę, wykorzystaj słupy fundamentowe, do których łatwo można zamocować drewniane pale stanowiące szkielet obiektu. Do wzmocnienia szkieletu przydadzą się poziome belki oraz kantówki.
    biała altana w ogrodzie
    • O budowie altany warto pomyśleć już na etapie budowy domu i planowania zagospodarowania działki. Zaoszczędza to czas spędzony na projektowaniu oraz załatwianiu spraw urzędowych.
    • Pamiętaj, że prąd do altany można doprowadzić tylko w formie przewodu – zamontowanie instalacji elektrycznej zmieniłoby charakter obiektu, dzięki czemu budowę obowiązywałyby inne przepisy prawne.
    • Wybierz odpowiedni materiał do budowy altanki. Lekkie, a jednocześnie wytrzymałe będą metalowe konstrukcje. Do ponadczasowych rozwiązań należy drewniana altana, która uniwersalnie wpasuje się w aranżację ogrodu. Solidną opcją są też murowane altany z cegły czy kamienia, jednak jest to droższa i bardziej wymagająca do budowy alternatywa.

    Zbudowanie altany w ogrodzie czy na działce ROD wymaga trochę załatwiania, planowania i projektowania, ale końcowy efekt będzie tego wart. Wyobraź sobie przyjemny letni dzień na dworze w altanie z widokiem na relaksującą zieleń i spraw, żeby ta wizja przerodziła się w rzeczywistość!

    Zainspiruj się i stwórz wyjątkową przestrzeń do odpoczynku w swoim ogrodzie!

    altana ogrodowa w otoczeniu drzew
    altana ogrodowa w otoczeniu natury
    metalowa altana ogrodowa jak pergola
    elegancka altana ogrodowa
    < Cofnij