Strona główna HIPPER porady 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając lampkę do pokoju dziecka

  Hipperporada

  4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając lampkę do pokoju dziecka

  Wybór lampki do pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać praktyczne oświetlenie, które Twój maluch pokocha. Oświetlenie pokoju dziecka to coś więcej niż jedno mocne światło od sufitem. Najmłodsi domownicy potrzebują kilku źródeł światła, które będą odpowiadały podejmowanym przez nich aktywnościom. Optymalnym wyborem będą trzy rodzaje światła rozmieszczone tam, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu. Ogólne sufitowe oświetlenie do zabawy, mocniejsze do nauki i zabawy manualnej przy biurku czy stoliku oraz delikatne, nastrojowe oświetlenie przy łóżku.

  Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w domu. Dyskretna gra świateł buduje nastrojową atmosferę sprzyjającą wyciszeniu, a mocniejsze światło wpływa pozytywnie na naszą koncentrację i komfort podczas pracy i nauki. Każde pomieszczenie potrzebuje innego rodzaju oświetlenia. Podejmując decyzje o zakupie lamp do domu, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie i atmosferę, jaką chcemy w danym wnętrzu uzyskać.

  Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze oświetlenie do pokoju dziecięcego.

  Po pierwsze: bezpieczeństwo

  Lampka dziecięca, na którą się ostatecznie zdecydujemy, powinna być bezpieczna dla naszego malucha. To znaczy, że nie powinna zawierać łatwo i szybko nagrzewających się powierzchni, ostrych krawędzi czy małych elementów, które dziecko może połknąć.

  Ważne jest także umieszczenie oświetlenia w pokoju – powinno znajdować się poza zasięgiem dziecka. Dzięki temu ograniczymy kontakt malucha z przewodami i zapobiegniemy przypadkowemu strącaniu lampki podczas zabawy.

  Drewniane kinkiety w pokoju dziecięcym

   Bezpieczna lampka do pokoju dziecięcego to taka, z której dziecko może bezpiecznie korzystać, bez ryzyka poparzenia, strącenia z wysokości i uszkodzeń, które mogą być niebezpieczne dla naszej pociechy.

  Po drugie: barwa światła

  Gdy wybieramy lampy dziecięce, barwa światła ma kluczowe znaczenie. Co warto wiedzieć na ten temat? Wyróżniamy dwie podstawowe barwy światła: ciepłą i zimną.

  Chłodniejsze światło o białym i niebieskim zabarwieniu sygnalizuje oku, że jest dzień. Wzmaga aktywność, poprawia koncentrację oraz ułatwia naukę. Taki rodzaj oświetlenia dobrze sprawdzi się przy biurku, a także jako oświetlenie sufitowe używane w ciągu dnia (np. w pokojach słabo doświetlonych światłem naturalnym).

  Niebieskie światło hamuje produkcję melatoniny – hormonu, który reguluje nasz rytm dobowy. To bezpośrednio przekłada się na pogorszenie jakości snu. Dlatego nie należy instalować światła o chłodnej barwie jako oświetlenia przy łóżku. Warto też ograniczyć ilość takiego światła w pomieszczeniu, gdy nastaje wieczór i zbliża się pora snu naszego malucha.

  Światło o ciepłej barwie to najlepsze rozwiązanie na wieczór i noc. Gdy zbliża się czas wyciszenia, relaksu i zasypiania, ciepłe i przyjemne dla oka światło świetnie sprawdzi się przy łóżku malucha lub jako oświetlenie do lampki nocnej do przewijania niemowlaków.

  Po trzecie: przeznaczenie

  W pokoju dziecka warto zapewnić co najmniej trzy źródła światła, które będą pełniły różne funkcje.

  Główne źródło światła pod sufitem ma dostatecznie doświetlać pokój i sprawiać, że maluch będzie chętnie spędzał w nim czas – na zabawie lub nauce. Dobrym wyborem będzie chłodniejsze światło, które zachęci dziecko do aktywności i sprawi, że pomieszczenie będzie dobrze oświetlone.

  Jako drugie źródło światła warto postawić na lampkę na biurko dla dzieci. Taka lampka dziecięca będzie służyć jako oświetlenie do nauki, zabawy i czytania. Tutaj również warto wybrać oświetlenie o chłodnej barwie, które pozytywnie wpłynie na koncentrację, a przy okazji zadba o wzrok naszego malucha.

  Oświetlenie w postaci lampki nocnej – klasycznej lub montowanej na ścianie – to praktyczny wybór, który docenisz zarówno Ty, jak i Twój maluch.

  Kinkiety dziecięce to chętnie wybierane rozwiązanie, które zapewnia delikatne, rozproszone światło. Takie oświetlenie nie tylko przegoni nocne strachy, ale także będzie wygodne dla rodzica zaglądającego do pokoju dziecka w nocy, by upewnić się, że wszystko w porządku. Kinkiet świetnie sprawdzi się też jako lampka dla niemowlaka czy lampka nocna do przewijania.

  Małe lampy stojące można postawić na szafce nocnej lub komodzie i cieszyć się subtelnym światłem, które najlepiej sprawdzi się wieczorem i w nocy. Taka lampka dziecięca to rozwiązanie dla fanów prostych i klasycznych rozwiązań.

  W pokoju dziecka świetnie sprawdzą się też mniejsze punkty świetlne o ciepłej barwie – np. w postaci lampek cotton balls lub znanych dziecku kształtów. Zastosowane w odpowiednich miejscach stworzą przytulną atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i wyciszeniu.

  Lampka dziecięca w kształcie księżyca na komodzie w pokoju dziecięcym

  Po czwarte: design

  Warto pamiętać, że oświetlenie pokoju dziecka to coś więcej niż praktyczne rozwiązanie do zabawy, nauki czy spokojnego snu. Lampka do pokoju dziecięcego pełni także funkcję ozdobną. Dzięki temu, że lampy występują w szerokiej gamie kolorystycznej i różnych kształtach, możemy dobrać taką, którą maluch pokocha i która przy okazji zapewni mu komfort i bezpieczeństwo.

  Inne oświetlenie wybierzemy do pokoju dziewczynki, a inne do pokoju chłopca. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim kolorystyka, ale także styl i kształt lampy.

  Pokój dziecka to miejsce na ulubione zwierzątka, zabawki i inne znajome kształty. Lampy, które przypominają dziecku znajome obiekty, mogą przy okazji pomóc, gdy dziecko uczy się samodzielnego spania lub boi się ciemności. Dlatego najlepiej wybrać lampkę do pokoju dziecięcego razem z naszym maluchem i wziąć pod uwagę nie tylko względy praktyczne i estetyczne, ale także upodobania najmłodszego członka rodziny.

  Lampka dziecięca w kształcie chmury z punktowym oświetleniem led

  Oświetlenie do pokoju dziecięcego to wybór, nad którym zdecydowanie warto się pochylić. Odpowiednio dobrana lampka do pokoju dziecięcego zapewni komfort i bezpieczeństwo najmłodszym domownikom. Sprawi też, że dzieci będą chętniej spędzały czas w swoim pokoju a każda noc będzie przespana. Zobacz dostępne u nas lampki dziecięce i spraw, by pokój Twojego dziecka stał się bezpiecznym i przytulnym miejscem do zabawy, nauki i regenerującego snu.

  < Cofnij